Materiał Partnera

Jakie są rodzaje i co jeszcze warto wiedzieć o wkładach kominowych?

Jakie są rodzaje i co jeszcze warto wiedzieć o wkładach kominowych?

Stare przewody kominowe często wymagają różnego rodzaju prac mających na celu ich renowację w postaci na przykład frezowania bądź wyburzania ich części i budowania jej od nowa. Kolejną sprawdzoną i niezwykle popularną metodą renowacji i uszczelniania kominów jest zastosowanie wkładu kominowego, a w naszym artykule skupimy się właśnie na tym rozwiązaniu.

Czym są wkłady kominowe?

Wkład kominowy to komponent, którego głównym celem jest oczywiście odpowiednie uszczelnienie komina a także jego późniejsze zabezpieczenie przed kolejnymi uszkodzeniami. Budowa wkładu kominowego opiera się na systemie rur ceramicznych bądź stalowych, a od ich prawidłowego montażu zależy to, czy cały układ grzewczy będzie działał w pełni sprawnie.

Jakie są rodzaje wkładów kominowych?

Wkłady kominowe dostępne są w kilku konfiguracjach, a ich wybór generalnie zależy w głównej mierze od tego, do jakiego typu kominów ma on być zastosowany. Dlatego właśnie wśród nich wyróżniamy:

  • Wkład kominowy elastyczny - Jest to rodzaj wkładu, który stosowany może być do różnego rodzaju krętych kominów ze względu na swoje wysokie właściwości elastyczne
  • Wkład kominowy jedno-ścienny - Tego rodzaju wkłady zbudowane są najczęściej z jednej warstwy ceramicznej bądź stalowej i stosowany jest on podczas renowacji kominów murowanych.
  • Wkład kominowy żaroodporny - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj wkładu, który stosowany jest wszędzie tam, gdzie przewody kominowe narażone są na działanie bardzo wysokich temperatur doprowadzających do ich nadmiernego rozgrzewania.
  • Wkład kominowy kwasoodporny - Podobnie jak w przypadku wkładu żaroodpornego tak i wkład kwasoodporny ma specjalne przeznaczenie. Tego typu wkład stosuje się w miejscach, gdzie kominy mogą ulec zniszczeniom w wyniku działania na nie kwasów, które mogą powstawać podczas spalania gazu oraz olejów opałowych.

Jak dobrać wkład kominowy?

Jak już wspominaliśmy, wkłady kominowe powinny być dobierane do określonego typu kominów, dlatego też wkłady kominowe kwasoodporne znajdą zastosowanie w przypadku posiadania kotła olejowego bądź gazowego, zaś wkłady żaroodporne idealnie sprawdzą się do pracy z kotłami na paliwa stałe.

Jak zamontować wkład kominowy?

Wkłady kominowe powinny być montowane przez specjalistów z branży kominiarskiej, dlatego właśnie to do takich firm powinniśmy zgłaszać się z tego rodzaju zleceniami. Jedną z firm zajmującą się montażem wkładów kominowych jest Żak-Szot s.c.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz