Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się biegły rewident?

Czym zajmuje się biegły rewident?

Przeprowadzenie badań związanych ze sprawozdaniami finansowymi to obowiązek, który wykonywać muszą cyklicznie różnego rodzaju podmioty takie jak chociażby spółki akcyjne czy stowarzyszenia. Zarówno ta sprawa jak i inne dotyczące finansów firm muszą być wykonywane przez fachowców. Osobami takimi są biegli rewidenci, dlatego też warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Sprawdzamy, kim jest oraz czym zajmuje się biegły rewident.

Kim jest biegły rewident i co w chodzi w zakres jego usług?

Biegły rewident czy też audytor jest to osoba, która musi przede wszystkim uzyskać zaświadczenie o niekaralności, zaś niezbędną podstawą do wykonywania tego zawodu są ukończone wyższe studia oraz wpisanie do krajowego rejestru biegłych rewidentów. Do głównych zadań, jakie wiążą się z zawodem biegłego rewidenta, należy oczywiście prowadzenie badań związanych ze sprawozdaniami finansowymi, czyli po prostu przeprowadzanie corocznych kontroli odnośnie operacji finansowych danego podmiotu. Oprócz tego audytor to także osoba, która może między innymi prowadzić postępowanie likwidacyjne oraz upadłościowe firm lub spółek, służyć doradztwem podatkowym czy też prowadzić szkolenia z zakresu rachunkowości. Dodajmy także, iż zawód ten podlega ochronie prawnej.

Audyt finansowy jako jedno z najważniejszych zadań biegłego rewidenta

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed biegłym rewidentem, jest wykonywanie audytu finansowego, czyli badania sprawozdań finansowych. Jest to czynność, którą wykonać mogą dla nas pracownicy Biura rachunkowości i audytu Euro-Ekspert z Piły, którego właścicielką jest Łucja Lipińska. Otóż, owe badanie (zgodnie z narzuconymi odgórnie przepisami) musi koniecznie odbywać się raz w roku, a jego cele nadrzędny stanowi sprawdzenie stanu finansów podmiotu gospodarczego w zgodności do aktualnych przepisów oraz standardów krajowych i międzynarodowych, a także porównanie aktualnego sprawozdania z zapisami statutu i księgami rachunkowymi, jak również pomoc przy poprawianiu wykrytych uchybień.

Proces związany z badaniem sprawozdań finansowych dotyczy przede wszystkim instytucji państwowych, spółek, firm ubezpieczeniowych i finansowych, a także tych, które posiadają roczne dochody wyższe niż 5 mln euro (oraz aktywa 2,5 mln euro) bądź zatrudniają powyżej 50 pracowników pełnoetatowych. Dodajmy również, iż audyt ten składa się łącznie z trzech etapów takich jak badanie wstępne, inwentaryzacja (wykonywana z udziałem biegłego rewidenta) oraz badanie zasadnicze, które kończy się wydaniem opinii oraz sporządzeniem raportu przez biegłego rewidenta zajmującego się naszym audytem finansowym, jak również przedstawieniem ewentualnego planu naprawczego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz