Artykuł sponsorowany

Czym zajmują się biegli rewidenci?

Czym zajmują się biegli rewidenci?

Zawód biegłego rewidenta należy do zawodów regulowanych, a więc wymagających spełnienia określonych przez ustawę kryteriów. Należą do nich pełne korzystanie z praw publicznych, posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, nieposzlakowana opinia, niekaralność za umyślne przestępstwo oraz pozytywny wynik uzyskany z egzaminów określonych w stosownej ustawie.

Charakterystyka zawodu

Biegły rewident zwany potocznie audytorem jest to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia do wykonywania czynności z zakresu rewizji finansowej. Jest to zawód zaufania publicznego, który wymaga wpisania do rejestru biegłych rewidentów. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, wybrane podmioty są zobowiązane do udostępnienia dokumentów ze względu na zbadanie ich prawidłowości przez eksperta z zewnątrz, który pozostanie niezależny. Dotyczy to m.in. banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych czy jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi. Biegły rewident zobowiązany jest do zachowania tajemnicy na temat informacji w dokumentach będących przedmiotem badań i analiz.

Przeprowadzanie rewizji finansowych

Biegły rewident bada sprawozdanie i wydaje opinię oraz raport na temat rzeczywistego stanu rzeczy. Sprawozdania przeprowadzone w sposób wiarygodny otrzymują taką opinię. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości, za sprawozdanie odpowiada kierownik jednostki. Biegli rewidenci zajmują się także rewizją finansową. Wiąże się to nie tylko ze sprawdzaniem wiarygodności dokumentów, ale również z przeprowadzaniem niezbędnych korekt w księgach oraz innych czynności zmierzających do usunięcia nieścisłości i niezgodności ze stanem faktycznym. Rewizja finansowa opiera się na trzech punktach – kontroli weryfikującej prawdziwość i rzetelność, informacji związanej z wydawaniem opinii i raportów, oraz uwierzytelnieniu, czyli analizy poprawności wobec prawa i stanu faktycznego.

Inne zadania biegłego rewidenta

Biegły rewident zajmuje się także badaniem dokonywanym przy zakładaniu spółki akcyjnej i podwyższeniu kapitału zakładowego, badaniem sprawozdania założycieli spółki komandytowo-akcyjnej, badaniem planu przekształcenia spółki, a także asystowaniem przy wycenach wartości udziałów. Ponadto biegły rewident może świadczyć inne usługi spełniające kryteria usług poświadczających, jednak ten zakres nie jest zastrzeżony wyłącznie dla jego zawodu. Biegły rewident to zawód wiążący się ze stałym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, przestrzeganiem uchwał organów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów oraz postępowaniem zgodnym ze złożonym ślubowaniem oraz z etyką zawodową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz