Artykuł sponsorowany

Czym zajmują się biegli rewidenci?

Czym zajmują się biegli rewidenci?

W celu sprawdzenia, czy dany podmiot gospodarczy prowadzi księgowość w prawidłowy sposób, najmuje się biegłego rewidenta. Jego zadaniem jest przeprowadzenie audytu w badanym podmiocie i zweryfikowanie w dokumentach prawidłowości zapisów dotyczących finansów. Osoba pełniąca tę funkcję ma status publiczny i podlega ochronie prawnej. Obowiązuje ją również tajemnica zawodowa, jednak w wyjątkowych okolicznościach może ona zostać przerwana.

Kto może zostać biegłym rewidentem?

Żeby móc wykonywać zawód biegłego rewidenta, trzeba spełnić kilka warunków. Aby trafić do rejestru, należy przede wszystkim korzystać z pełni praw publicznych. Bardzo ważna jest również opinia środowiskowa kandydata. Konieczne jest także zdanie egzaminu przeprowadzanego przed Komisją. Testy dotyczą umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Ostatnim krokiem jest złożenie ślubowania przed prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Możliwość zostania biegłym rewidentem istnieje także dla osób fizycznych. W tym celu trzeba mieć co najmniej 15-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu rachunkowości oraz prawa, a także finansów. Dodatkowo trzeba spełniać wcześniej wymienione wymagania. Inną drogą do pełnienia tej funkcji jest uzyskanie uprawnień w innym państwie Unii Europejskiej. Należy jednak dodatkowo zdać egzamin z posługiwania się językiem polskim z zakresu prawa gospodarczego.

Czym zajmuje się biegły rewident?

Podstawowym zadaniem biegłego rewidenta jest przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych. Sprawdzana jest przede wszystkim zgodność zapisów z panującym obecnie prawem gospodarczym, a także prawdziwość podanych informacji.

Prowadząc własną działalność gospodarczą, tak jak na przykład biegły rewident Marek Sowiński, można również świadczyć usługi związane z doradztwem podatkowym, prowadzeniem ksiąg wieczystych lub wykonywać ekspertyzy i opinie ekonomiczno-gospodarcze. Dodatkowo taka osoba ma prawo do przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Na czym polega tajemnica zawodowa biegłego rewidenta?

Korzystając z usług biegłego rewidenta, dany podmiot gospodarczy nie musi martwić się faktem wypłynięcia danych na zewnątrz. Przeprowadzający audyt zobowiązany jest do zachowania zdobytych informacji i do nieupubliczniania ich. W przypadku złamania tajemnicy zawodowej biegłemu rewidentowi grozi utrata uprawnień do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialność karna.

Wyjątkami są sytuacje, kiedy następuje prawny obowiązek ujawnienia informacji. Może się tak zdarzyć podczas procesu sądowego lub na prośbę odpowiedniego urzędu. W innych przypadkach tajemnica zawodowa obowiązuje cały czas i nie ulega przedawnieniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz