Materiał Partnera

Czym zajmą się księgowi w ramach pełnej obsługi kadrowo-płacowej?

Czym zajmą się księgowi w ramach pełnej obsługi kadrowo-płacowej?

Zatrudnianie pracowników w firmie wymaga odpowiedniego zarządzania nie tylko zasobami ludzkimi, ale także m.in. wynagrodzeniami. Ich odpowiednie obliczanie czy rozliczenia z instytucjami to niezwykle istotne elementy w prowadzeniu działalności, dlatego warto powierzyć je specjalistom z biura rachunkowego. Czym konkretnie zajmą się księgowi, zapewniając kompleksową obsługę kadrowo-płacową?

Pracownik bez tajemnic

Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę zatrudniającą pracowników musi zmierzyć się z wieloma obowiązkami wynikającymi z tego faktu. Jednym z nich jest prowadzenie akt osobowych, co określone jest w przepisach szczególnych oraz prawie pracy. Tego typu dokumentacja prowadzona musi być rzetelnie i obejmuje zarówno okres przed zatrudnieniem, jak i w trakcie współpracy oraz po jej zakończeniu. Księgowi w ramach pełnej obsługi kadrowo-płacowej są w stanie zadbać o rejestrowanie pracowników w ZUS i ich wyrejestrowanie, a także zajmą się prowadzeniem ewidencji osób zatrudnionych.

Biuro rachunkowe Doroty Kiersnowskiej w ramach świadczonych usług jest w stanie zapewnić przedsiębiorcy obsługę komputerową w systemie kadry-płace, gdzie wszelkie dane kadrowe są na bieżąco wprowadzane oraz aktualizowane, a dostęp do nich jest niezwykle wygodny. Księgowi obliczają także efektywny czas pracy konkretnego pracownika, biorąc pod uwagę jego obecności, zwolnienia, godziny nadliczbowe czy urlopy. W ramach pełnej obsługi kadrowo-płacowej biuro rachunkowe wykonuje też szereg czynności związanych z wynagrodzeniami – jakich konkretnie?

Pensja wypłacona na czas

Utrzymanie poprawnych relacji pracodawcy z pracownikiem w dużej mierze uzależnione jest od regularnego wypłacania należnego wynagrodzenia. Za wykonaną pracę zatrudniona osoba powinna otrzymać kwotę, która wynika z zapisów w umowie i zrealizowanych obowiązków pracowniczych. Naliczanie wynagrodzeń, obsługa płacowa oraz sporządzanie list płac to zadania dla specjalistów z dobrego biura rachunkowego, którzy w tym zakresie będą w stanie wykonać poprawne obliczenia. Każdego miesiąca sporządzą oni stosowne zestawienia, których treść dotyczyć będzie naliczania wynagrodzeń i danych odnośnie odprowadzonych składek.

Niezwykle ważne jest też wysyłanie właściwie skonstruowanych miesięcznych deklaracji ZUS. W ramach pełnej obsługi kadrowo-płacowej księgowi zajmą się przygotowywaniem rocznych informacji o uzyskanych dochodach i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy, czyli popularnych deklaracji PIT-11 i PIT-4R. Jak się zatem okazuje, czynności wykonywanych w ramach obsługi kadrowo-płacowej jest sporo i nie należą one do prostych, dlatego warto powierzyć je specjalistom z dobrego biura rachunkowego.

Opracowanie:
Gąsówka Stara, Władysława Reymonta 10
tel. 85 688 00 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz