Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się cięcie plazmowe metali?

Czym wyróżnia się cięcie plazmowe metali?

Obróbka metali, w tym proces ich cięcia, jest przeprowadzana w różnych technologiach. Jedną z nich jest tzw. cięcie plazmowe, które wyróżnia się swoją innowacyjnością oraz funkcjonalnością. Usługi w obrębie zastosowania tejże metody, gwarantują jednak na rynku polskim tylko najlepsze pracownie metaloplastyczne, zatrudniające wykwalifikowanych specjalistów i spełniające wiele norm oraz certyfikatów.

Na czym polega technologia cięcia plazmowego?

Cięcie plazmowe polega przede wszystkim na jednoczesnym stapianiu oraz wyrzucaniu materiału metalowego ze szczeliny, którą nazywa się silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym. Wytworzenie plazmy, które odbywa się przy powierzchniach przewodzących prąd, pozwala zaś na olbrzymią moc przerobową. Jest ona nawet kilka razy większą od tej, którą zapewniają tradycyjne palniki tlenowe. Nic dziwnego, że dzisiaj cięcie plazmowe jest konkurencyjne również dla cięcia laserowego, które nie radzi sobie tak doskonale, jak plazma z metalami o dużej grubości. Warto przy tym wiedzieć, że technologia ta występują zarówno w wersji ręcznej, półautomatycznej (roboty przemysłowe), jak i też w pełni zautomatyzowanej (CNC). Zakres cięcia plazmowego, jest zaś wyznaczane następującymi parametrami: natężenia prądu cięcia, prędkości cięcia, rodzajem oraz ciśnieniem gazu osłonowego, średnicą dyszy tnącej, konstrukcją elektrody, odległością palnika od ciętego materiału, a także napięciem łuku plazmowego.

Zalety technologii cięcia plazmowego

Technologia cięcia plazmowego przede wszystkim cechuje się tzw. cięciem bez podgrzewania, czyli szybkim przebijaniem. Pozwala to na uzyskanie błyskawicznego efektu, w wąskiej strefie wpływu cięcia. Dzięki niewielkiej szczelinie, technika ta świetnie nadaje się do obróbki detali, zarówno o dużej, jak i małej grubości. Proces inwestycji pochlania zaś niewielkie koszty, przy wysokim poziomie wydajności. Szczególnie opłacalne jest to w przypadku cięcia arkuszy blachy cienkiej, z której można przygotowywać później wyroby dekarskie, wnętrzarskie, elektroniczne, czy też wentylacyjne. Podkreślić należy zatem to, że systemy plazmowe są przeznaczone do cięcia blach o grubości do 160 mm, a przecinarki plazmowe wykorzystywane są nie tylko do cięcia, ale również do żłobienia. Takie specjalistyczne usługi zarówno w ramach doraźnej, jak i stałej współpracy, gwarantuje firma DARMET, którą można uznać m.in. za jednego z polskich liderów w produkcji śrub ocynkowanych ogniowo. Przedsiębiorstwo zapewnia również usługi ślusarskie, oraz szeroko pojęte metaloplastyczne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz