Artykuł sponsorowany

Czym są tzw. karuzele VAT?

Czym są tzw. karuzele VAT?

Wiele grup przestępczych czerpiących zyski z wyłudzeń podatku organizuje tzw. karuzele VAT. Pojęcie to dotyczy sytuacji, gdy przestępcy tworzą sieć podmiotów gospodarczych, których jedynym celem jest fikcyjny obrót towarów między państwami UE. Najczęściej przedmiotem takich operacji są towary o znacznej wartości np. markowe perfumy, wysokiej klasy telefony komórkowe, czy sprzęt komputerowy. W niektórych przypadkach sprzedawany towar faktycznie istnieje, jednak najczęściej jest on tylko wirtualny. Handel takim asortymentem sprzyja wykazywaniu w dokumentacji księgowej wysokich obrotów, a tym samym prawa do zwrotu podatku VAT. Dokładny mechanizm działania karuzeli VAT przybliża ekspert kancelarii radców prawnych i doradców podatkowych z Warszawy:

Przestępcza działalność oparta na karuzeli VAT zakłada stworzenie kilku fikcyjnych firm w wielu państwach UE, które pomiędzy sobą  dokonują transakcji fizycznych lub symulowanych. Wykorzystują przy tym przepisy regulujące Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów. Zgodnie z nimi podmiot eksportujący towary do innego kraju UE stosuje zerową stawkę podatku VAT. Wyobraźmy więc sobie, że firma 1 eksportuje towar znacznej wartości. Następnie firma 2, która dokonała zakupu towaru lub tylko udokumentowała to zdarzenie fikcyjną fakturą, sprzedaje w swoim kraju ten sam towar firmie 3. Zgodnie z obowiązkiem fiskalnym nalicza odpowiednią stawkę podatku, jednak nie odprowadza go do organu podatkowego, tylko zostaje zlikwidowana. W następnym kroku firma 3 odsprzedaje towar firmie 4 i dokonuje zapłaty należnego podatku. Jednocześnie ma prawo odliczenia podatku zapłaconego firmie 3. Ostatni etap to sprzedaż towaru przez firmę 4 firmie 1 w ramach WDT z zastosowaniem zerowej stawki VAT i prawem do jego odliczenia. Najczęściej cała operacja przebiega wyłącznie na papierze, a podstawą dokonania transakcji są fikcyjne faktury.

 

Jak można przeciwdziałać karuzelom VAT?

 

Skala wyłudzeń podatku VAT zmusza kolejne kraje do szukania skutecznych sposobów uniemożliwiających ten proceder. Jednym z pomysłów mających zapobiegać karuzelom VAT jest mechanizm odwróconego obciążenia VAT, tzw. VAT odwrócony. Pomysłodawcy podkreślają, że jest to stosunkowo prosty sposób na znaczne ograniczenie zjawiska wyłudzania podatku VAT. W przypadku mechanizmu odwrotnego obciążenia to nabywca staje się podatnikiem VAT od nabycia i rozlicza VAT należny. Inną ważną kwestią jest nieświadomy udział legalnie działających firm w karuzelach VAT. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy przestępcy obracają realnym towarem. Dlatego  specjaliści od prawa podatkowego radzą, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących kontrahenta lub planowanej transakcji skorzystać z wiedzy profesjonalistów. Pozwoli to uniknąć ewentualnych zarzutów ze strony służb skarbowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz