Artykuł sponsorowany

Czym są i do czego służą frezy ślimakowe?

Czym są i do czego służą frezy ślimakowe?

Frezy ślimakowe to charakterystyczne narzędzia skrawające, które są przeznaczone do obróbki zębów kół zębatych. Fachowcy nazywają to obróbką metodą obwiedniową. Dla osoby niezwiązanej z tematem, zadanie frezów ślimakowych może się wydawać bardzo skomplikowane: chodzi o wydajną obróbką uzębień ewolwentowych wielowypustowych oraz zarysów wielorowkowych. Czym jest ewolwenta? To rozwijająca krzywej, krzywa wykreślona jest przez punkt leżący na prostej leżącej na prostej toczącej się po krzywej. Nadal brzmi skomplikowanie? Skupmy się zatem na samych frezach ślimakowych, a matematykę odłóżmy na bok. Frezy ślimakowe pozwalają na obróbkę materiałów, które określane są jako trudnoskrawalne, czyli na przykład stale ulepszone cieplnie. W naszym artykule przyjrzymy się rodzajom tych ciekawych narzędzi, ich wykorzystaniu i zastosowaniu.

Rodzaje frezów ślimakowych

Frezy ślimakowe występują w dwóch wersjach: jednolitej oraz składanej, czyli modułowej. Jednolite modele frezów ślimakowych są wykonane w 100% ze stali szybkotnącej albo spiekanych węglików metali. Zdarza się, że posiadają specjalny zarys – pozwala on na jednoczesne, wzdłużne załamywanie krawędzi. Niektóre firmy oferują frezy ślimakowe wzmocnione specjalną, twardą warstwą naniesioną metodą PVD (Physical Vapour Deposition, fizyczne osadzanie z fazy gazowej). Modele składane, modułowe, składają się z elementów skrawających, które powstają na bazie segmentów albo płytek wprowadzonych w rowkach korpusu. Jakie mamy warianty? Małomodułowe, średniomodułowe i wielkomodułowe. Jeśli chodzi o ostrza, wyróżniamy narzędzia ze stali szybkotnących oraz spiekanych węglików.

Wykorzystanie i zastosowanie frezów ślimakowych

Frezy ślimakowe służą do bardzo sprawnej i wydajnej obróbki – mówi nam przedstawiciel firmy Mikronar z Radomia. Jeśli zadbamy o odpowiednią sztywność statyczną i dynamiczną układu obróbkowego, otrzymujemy gwarancję stuprocentowego wykorzystania możliwości tych narzędzi. Musimy zadbać także o właściwą moc napędu głównego sprzętu i twardość materiału, na przykład przez dodanie odpowiedniej warstwy PVD. Do czego są stosowane frezy ślimakowe? Oto kilka przykładów: obróbka przekładni łańcuchowych i pasowych, wielowypustowych wałków, wielowypustów ewolwentowych, czy obróbka zgrubna. A jakie mamy zalety zastosowania frezów ślimakowych? Przede wszystkim zwiększamy wydajność obróbki, ponieważ skracamy jej czas. A jak każdy doskonale wie, czas to pieniądz. Wykorzystując narzędzia z materiałów dobrego gatunku, zmniejszamy zużycie frezu. Na podsumowanie: w zestawieniu z urządzeniami określanymi jako konwencjonalne, nowoczesne frezy ślimakowe mają dwa razy większą krawędź skrawania. Dzięki nim zapewniamy precyzyjną obróbkę!

Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz