Artykuł sponsorowany

Czym są cięgna Bowdena stosowane w motoryzacji?

Czym są cięgna Bowdena stosowane w motoryzacji?

Każdy samochód osobowy, maszyna rolnicza czy też ciągnik siodłowy, składają się z dziesiątek współpracujących ze sobą elementów. Nie tylko ważne jest zatem to, by silnik, układ kierowniczy czy elektronika pojazdu były wykonane z wysokiej klasy atestowanych elementów. Istotny jest najwyższy standard setek mniejszych podzespołów. Doskonałym tego przykładem są niebywale funkcjonalne cięgna motoryzacyjne- cięgna Bowdena. Służą one na przykład do sterowania gazem, sprzęgłem i hamulcami. Ale częstą znajdują zastosowanie w innych elementach pojazdów.  

Czym są cięgna motoryzacyjne?

Cięgna motoryzacyjne, w tym cięgna Bowdena to specjalne elementy sterownicze, które spotkać można w każdym samochodzie osobowym, dostawczych, ciężarowym, a także w maszynach rolnych, specjalistycznych oraz budowlanych. Tego typu podzespoły przeznaczone są do sterowania hamulcem ręcznym, gazem, sprzęgłem, zmianą biegów, a nawet do otwierania bagażnika, drzwi i maski. Ponadto cięgna motoryzacyjne mogą być użyte do sterowania nawiewem i ogrzewaniem auta, przesuwaniem siedzeń oraz podnoszeniem szyb.

Cięgna Bowdena produkowane są na całym świecie, a w związku z tym, że często odpowiadają za bezpieczeństwo, producenci muszą dokładać wszelkich starań, aby ich produkt spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jedną z takich firm jest polski LINEX, który od lat produkuje i dostarcza cięgna motoryzacyjne zarówno na rynek wtórny, jak i na pierwszy montaż. Mowa  tu o klientach branży motoryzacyjnej, tak zwanych OEM’ach, czyli producentów podzespołów motoryzacyjnych jak również kompletnych samochodów.

Z czego zbudowane jest cięgno Bowdena?

Tego typu linki motoryzacyjne składają się przeważnie z elastycznej osłony i stalowej liny.   Osłona przeważnie składa się ze skręconego drutu, powleczonego tworzywem. Często wewnątrz znajduje się rurka z tworzywa sztucznego, której zadaniem jest zmniejszenie tarcia pomiędzy drutem osłony a liną. Aby zapewnić możliwość rozpoznania produktu, kiedy został wyprodukowany, z jakich dostaw były komponenty wykorzystane do tej produkcji, producenci stosują różnego rodzaju znakowanie na osłonie. Nanoszony jest nadruk, w którym zawarte są takie dane jak: oznaczenie cięgna, jego numer seryjny, data produkcji. Na końcach liny, która tez może być różnej konstrukcji, z różnych gatunków stali, montuje się różnego rodzaju końcówki. Mogą być zaciskane na prasach, bądź odlewane np. ze znalu- stop cynku i aluminium.

Z racji tego, że cięgna odpowiadają za ważne funkcje, i często mają wpływ na bezpieczeństwo, cały proces produkcyjny jest ściśle nadzorowany.

Tego wymagają klienci. Np. firma LINEX jest dostawcą cięgien motoryzacyjnych do takich marek samochodów jak: ALFA ROMEO, ASTON MARTIN, AUDI, BMW, FIAT, GEELY, HYUNDAI, JAGUAR, KIA, LAMBORGHINI, LANCIA, MASERATI, MERCEDES-BENZ, PEUGEOT, PORSCHE, SKODA, SMART, VOLKSWAGEN oraz VOLVO.

Jak działa cięgno Bowdena?

Linka Bowdena umożliwia przenoszenie mechanicznych sił wzdłużnych na odległość. Przenosi siły rozciągające i umożliwia uruchamianie części mechanicznych urządzenia: zwieranie lub rozwieranie szczęk hamulcowych, chwytaków, zamków, zaczepów, przepustów i dysz itp. Wewnętrzne cięgno porusza się uruchamiane za pomocą umieszczonego na końcu linki spustu lub dźwigni uruchamiając z kolei zaczepione po drugiej stronie ruchome elementy mechaniczne jak szczęki, zwieracze, rozwieracze oraz spusty.

Warto dodać, że cięgna Bowdena są niebywale wytrzymałe na różne siły i czynniki zewnętrzne, co pozwala uznawać je za jedne z najmniej awaryjnych podzespołów motoryzacyjnych. Są one również bardzo czułe, dlatego tak świetnie sprawdzają się jako elementy sterownicze gazem, hamulcem i sprzęgłem. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży