Artykuł sponsorowany

W jakich branżach w Polsce wykorzystuje się cięgna Bowdena?

W jakich branżach w Polsce wykorzystuje się cięgna Bowdena?

Żyjemy w czasach, w których wiele wynalazków otacza ans każdego dnia, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Bardziej skupiamy się na tym, czy coś działa, niż w jaki sposób to działanie jest wykonywane. Taki właśnie los spotkał rozwiązanie, jakim jest linka Bowdena. Przyjrzyjmy się więc, jak działa ten mechanizm i jakie branże wykorzystują go w swoich produktach.

Co to są cięgna Bowdena?

Cięgno Bowdena, zwane także linką, jest czterowarstwowym, giętkim kablem. Składa się on ze stalowej linki, która otoczona jest kolejnymi warstwami – plastikową rurką, specyficznym pancerzem oraz warstwą zewnętrzną, która wykonywana jest najczęściej z tworzywa sztucznego. Zadaniem cięgna jest przenoszenie podłużnych sił rozciągających i właśnie w tego typu mechanizmach ma ono zastosowanie w licznych branżach.

Cięgna motoryzacyjne – czyli podstawowa branża linek Bowdena

Cięgna Bowdena najczęściej określa się cięgnami motoryzacyjnymi, bo to właśnie w branży motoryzacyjnej znalazły one szereg zastosowań. Przede wszystkim wykorzystuje się je jako cięgna hamulca ręcznego, sprzęgła czy gazu, jednak służą także do otwierania drzwi, maski czy bagażnika. Na tym nie koniec - cięgna służą w samochodach również do systemów dachowych, żaluzji przeciwsłonecznych lub przesuwania foteli dla kierowcy i pasażera. Wreszcie cięgna zastosowanie swoje znajdują również w skrzyniach zmiany biegów.

Pojazdy to nie wszystko

Choć wydawać by się mogło, że już jako linki motoryzacyjne zastosowanie cięgien jest spore, także inne gałęzie przemysłu korzystają z tego rozwiązania. Jest ono powszechnie stosowane przy projektowaniu maszyn rolniczych, budowlanych, a także przemysłu lotniczego i kolejowego. Równie często cięgna spotkać można w meblach i sprzęcie sanitarnym, sprzęcie medycznym czy sprzęcie sportowym.

Na co dzień rozwiązanie to znajdziemy ponadto w rowerach oraz wózkach dziecięcych - w obu przypadkach wykorzystywane jest jako linki hamulcowe. Co ciekawe, współcześnie cięgna służą także w branżach energetyki i systemów pomiarowych.

Gdzie można kupić cięgna Bowdena?

Szukając cięgien, wiele osób w pierwszej kolejności sprawdza ofertę sklepów z częściami zamiennymi do pojazdów. Tymczasem o wiele lepszym rozwiązaniem jest zorientowanie się, czy w okolicy ma swoją siedzibę producent linek i cięgien motoryzacyjnych. Uwagę zwraca przede wszystkim mieszcząca się w Częstochowie firma LINEX, która jest jednym z czołowych polskich producentów cięgien. W jej katalogu znaleźć można ponad 3,5 tysiąca pozycji cięgien, a także materiały i półwyroby, takie jak pancerze (również powlekane tworzywem), osłony push-pull, rurki i koszulki z tworzyw sztucznych czy powlekane liny stalowe.

Decydując się na produkty firmy LINEX, stawiamy na przedsiębiorstwo z niemal 60-letnim doświadczeniem w produkcji linki stalowej i cięgien motoryzacyjnych. Z jej usług korzystają takie marki motoryzacyjne, jak Audi, Mercedes, Volvo, Alfa Romeo, Jaguar, Maserati czy BMW, montując fabrycznie wykonane przez nią podzespoły w swoich samochodach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży