Artykuł sponsorowany

Czym są adiuwanty i dlaczego warto je stosować?

Czym są adiuwanty i dlaczego warto je stosować?

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują optymalnego nasłonecznienia, nawodnienia oraz różnych pierwiastków chemicznych, które znajdują się w glebie. Niestety podłoże nie zawsze jest odpowiednio urodzajne, tak więc rolnicy zmuszeni są do zastosowania preparatów wspomagających. Jednymi z nich są właśnie adiuwanty. Jakie jest zadanie tych środków?

Adiuwanty, czyli co?

Wielu rolników, pragnąc uchronić swoje plony przed chwastami, stosuje środki chwastobójcze, które mogą mieć negatywny wpływ na uprawiane rośliny. W celu ich wzmocnienia stosuje się adiuwanty. Są to wspomagacze, które poprawiają skuteczność biologiczną środków ochrony roślin i zwiększają odporność plonów. Jak informuje specjalista ze sklepu internetowego Obrol – zastosowanie adiuwantów pozwala zneutralizować nieprzewidziane czynniki, które mogą skutkować niższą wydajnością uprawy. Preparaty te obniżają napięcie powierzchniowe kropli wody, dzięki czemu ta doskonale rozpływa się po powierzchni liścia. Nawet takiego o pionowym pokroju czy pokrytego woskami.

Jakie rodzaje adiuwantów możemy wyróżnić?

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje adiuwantów. Pierwsze z nich to adiuwanty modyfikujące. Wykazują one wpływ na stan wody. Drugie zaś to adiuwanty, które usprawniają przenikanie substancji odżywczych w głąb tkanek roślin. Sprawiają one, że nawozy chemiczne są lepiej przyswajane przez plony. Wśród polecanych środków można wymienić Efectan 650 SL, który powoduje zatrzymanie kropel cieczy opryskowej na liściach rośliny i jest niezbędny do poprawy skuteczności zabiegów insektycydowych i herbicydowych, wymagających niższego pH. Nowością na rynku jest też Olstick 90 EC. To adiuwant olejowy produkowany na bazie estrów metylowych wyższych kwasów tłuszczowych, który poprawia efektywność zwalczania chwastów.

Dlaczego warto stosować adiuwanty?

Stosowanie adiuwantów gwarantuje powodzenie zabiegów pielęgnacyjnych niezależnie od warunków atmosferycznych. Środki te pozwalają w 100% wykorzystać moc nawozów, co bezpośrednio przekłada się na wydajność plonów. Rolnicy, którzy korzystają z tego typu preparatów wspomagających, ponoszą mniejsze koszty z racji regularnych oprysków upraw. Adiuwanty wzmacniają bowiem działanie środków chwastobójczych poprzez ograniczanie parowania cieczy opryskowej i zapobiegają wypłukiwaniu się preparatu podczas deszczów.

Wybór adiuwantu powinien być uzależniony od rodzaju i wielkości uprawy. Ilość  preparatu powinna być dobrana tak, by nie powodował on szkód dla środowiska naturalnego. Rozsądne dawkowanie środków wysokiej jakości jest całkowicie bezpieczne dla lokalnej fauny i flory.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz