Artykuł sponsorowany

Czym różnią się SKOK-i od banków? Sprawdź to z ekspertem ze SKOK Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Ziemi Rybnickiej!

Czym różnią się SKOK-i od banków? Sprawdź to z ekspertem ze SKOK Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Ziemi Rybnickiej!

SKOK-i funkcjonują na rynku już od wielu lat. Niemal każdy je zna, ale nadal nie każdy wie, jaka jest ich specyfika działania. Bez wątpienia są to pełnoprawne instytucje finansowe, kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, podobnie z resztą jak banki. W dalszym ciągu podmioty te nie mogą jednak określać się mianem banków. O różnicach tych dwóch instytucji porozmawiamy z przedstawicielem SKOK Ziemi Rybnickiej. 

Regulacje prawne i członkowie, czyli różnice podstawowe

Na wstępie należy wspomnieć, iż podstawową różnicą jest kwestia regulacji prawnych i członkostwa. Działanie SKOK-ów reguluje ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, a działanie banków – prawo bankowe – podpowiada nasz ekspert. 

Jeśli natomiast chodzi o członkostwo, w przypadku banków klientem może zostać każda osoba prywatna, która jest w stanie sprostać wymaganiom konkretnej instytucji finansowej. Członkowie SKOK-ów muszą być zaś ze sobą w pewien sposób powiązani. W praktyce oznacza to, że może nim zostać osoba, która w pewien sposób, np. zawodowy lub organizacyjny, jest związana z jakimś konkretnym stowarzyszeniem składającym się z innych osób. Wówczas można ubiegać się o członkostwo i uiścić opłatę wpisową, która jest zwracana niezwłocznie po wyjściu z kasy – opowiada przedstawiciel SKOK Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Ziemi Rybnickiej.

Lokaty – oferty SKOK-ów i banków

Banki proponują coraz gorsze warunki współpracy, jeśli chodzi o wykup lokat lub oprocentowanie kont oszczędnościowych. Lokaty SKOK są zwykle dużo bardziej atrakcyjne. W większości przypadków oprocentowanie może sięgać wartości nawet 4%. W ten sposób w skali roku można ocalić swoje oszczędności przed skutkami inflacji i zyskać dodatkowe środki – wyjaśnia nasz rozmówca. Oszczędzanie w SKOK-u jest więc dużo korzystniejsze.

Instytucje bankowe i pozabankowe oraz cel działalności

Zgodnie z polskim prawem SKOK-i nie są bankami, lecz instytucjami pozabankowymi. Można powiedzieć, że w swoim działaniu przypominają unie kredytowe, które z powodzeniem funkcjonują zagranicą.

Nie sposób nie wspomnieć o celach funkcjonowania tych dwóch instytucji finansowych. Banki nastawione są bowiem przede wszystkim na zysk. Ich głównym celem jest docieranie z ofertą do szerokiego grona odbiorców potrzebujących pieniędzy, które później będą musieli zwrócić z nawiązką. W przypadku SKOK-ów cel działania jest nieco inny. Idea funkcjonowania polega na tym, iż w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę dobro wszystkich naszych członków. Proponujemy im produkty, z których w przypadku instytucji bankowych nie mieliby okazji skorzystać, chociażby z uwagi na otrzymywanie niskiego wynagrodzenia lub posiadanie umowy na czas określony w przypadku kredytów długoterminowych – opowiada nasz ekspert. Można więc pokusić się o stwierdzenie, iż cel działalności to jeden z ważniejszych aspektów różnicujących te dwa podmioty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz