Artykuł sponsorowany

Czym różnią od siebie monitoring cyfrowy i analogowy?

Czym różnią od siebie monitoring cyfrowy i analogowy?

Monitoring jest jednym z elementów wykorzystywanych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa w danym budynku lub obszarze. Dzięki temu systemowi możliwe jest nagrywanie zdarzeń. W ciągu wielu lat technologia ta znacząco się zmieniła, dzięki czemu lepiej można chronić np. mieszkanie lub dom. Do najpopularniejszych należą analogowy i cyfrowy system monitoringu. Jak działają oba te typy monitoringu i czym się od siebie różnią?

Monitoring analogowy i cyfrowy – jak działają te systemy?

Wprowadzenie na rynek technologii cyfrowych znacznie zmieniło systemy monitoringu, aczkolwiek to nie oznacza, że zapomniano o urządzeniach analogowych. Tradycyjny system monitoringu działa w standardzie PAL/NTSC. Dzięki temu maksymalna rozdzielczość nagrania wynosi 768 x 576 pikseli. Obecnie wykorzystywane analogowe systemy wyposażone są w kamerę analogową oraz cyfrowy przetwornik (np. typ CCD), który służy do rejestrowania nagrań. Zatem rejestrator jest cyfrowy, a dane zapisuje się na dyskach SATA. Warto też dodać, że za pomocą kabla koncentrycznego z końcówką BNC możliwe jest podłączenie urządzenia do odbiorników kontrolnych. To wszystko oznacza, że analogowy monitoring stosowany w dzisiejszych czasach to zazwyczaj nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje technologię cyfrową.

Natomiast działanie cyfrowego monitoringu możliwe jest dzięki teleinformatycznej sieci. W związku z tym takie systemy nie wymagają kabli ekranowych, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń analogowych. Brak zastosowania takich kabli to duża korzyść, ponieważ ograniczają one przepustowość transferu.

Jaki rodzaj monitoringu wybrać?

Zarówno monitoring analogowy, jak i cyfrowy mają swoje dobre i słabe strony. Podstawową zaletą tradycyjnych analogowych systemów są niskie koszty poszczególnych elementów oraz ich montażu. Co więcej, ich użytkownicy cenią sobie niezawodność działania. Jednak minusem monitoringu analogowego jest niższa jakość nagrania, a także mniej dodatkowych funkcji.

Monitoring cyfrowy, jaki montuje firma Pi-Energa z Podłężyc w województwie łódzkim, charakteryzuje się znacznie lepszą jakością obrazu. Wynika to oczywiście z tego, że obraz transferowany jest w identycznej rozdzielczości, w jakiej był zarejestrowany za pomocą kamery. Obecnie użytkownicy takiego systemu mają do wyboru rozmaite rozdzielczości. Popularne są standardy Full HD i Ultra HD. Dzięki nim można zarejestrować każdy, nawet najmniejszy szczegół. Oprócz tego systemy cyfrowe pozwalają na korzystanie z innych dodatkowych funkcji, dzięki czemu dają większe możliwości. Trzeb jednak pamiętać, że monitoring cyfrowy to zdecydowanie wyższy koszt, jeżeli chodzi o zakup poszczególnych elementów oraz instalacje systemu. Zatem w miejscach, gdzie wysoka rozdzielczość nagrań nie jest warunkiem koniecznym, częściej wybiera się monitoring analogowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz