Artykuł sponsorowany

Czym mapa do celów projektowych różni się od mapy zasadniczej? Biuro Usług Geodezyjnych Przemysław Mądrowski

Czym mapa do celów projektowych różni się od mapy zasadniczej? Biuro Usług Geodezyjnych Przemysław Mądrowski

Żadna poważniejsza inwestycja nie może obejść się bez projektu budowlanego. To dokument, który określa formalny plan inwestycji. Jest on niezbędny do uzyskania szeregu opinii, uzgodnień, zgód i pozwoleń (także pozwolenia na budowę). Nie powstałby, gdyby nie mapa do celów projektowych. Zatem czym jest owa mapa? Czy jest to ten sam rodzaj mapy co mapa zasadnicza? Skąd ją uzyskać?

Mapa zasadnicza a mapa do celów projektowych

Najprościej rzecz ujmując, mapa do celów projektowych jest uaktualnioną, lekko zmodyfikowaną kopią mapy zasadniczej. Biorąc pod uwagę jej rangę, bezwzględnie musi być sporządzona starannie, przez doświadczonego i uprawnionego geodetę, który opatrzy ją odpowiednią klauzulą. Przykładem godnej uwagi firmy, świadczącej usługi geodezyjne rzetelnie i sprawnie jest Biuro Usług Geodezyjnych Przemysław Mądrowski ze Starego Miasta, w województwie wielkopolskim. Wszelkie opracowania kartograficzne winny być prowadzone przez specjalistów z zakresu geodezji. Tylko ich solidne podstawy merytoryczne, zaawansowane technologicznie instrumenty o najwyższej precyzji pomiarowej, gwarantują przeprowadzenie geodezyjnej obsługą inwestycji bezproblemowo i zgodnie z zakładanym projektem.

Mapa zasadnicza zawiera informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów. Służy celom ewidencyjnym, gospodarczym, planistycznym i strategicznym. Z jej „wycinków” po odpowiedniej „obróbce” geodezyjnej powstaje mapa do celów projektowych.

Jak długo trwa sporządzanie mapy sytuacyjno-wysokościowej?

Poza elementami mapy zasadniczej „mapa inwestycji” powinna zawierać dodatkowo np. linie zabudowy, osie ulic, dróg, wyznaczone obszary zieleni. Swoim zasięgiem musi obejmować obszar minimum 30 m od terenu planowanej inwestycji budowlanej. Nie można pominąć zaznaczenia na niej tzw. strefy ochronnej przy budowie. W odróżnieniu od mapy zasadniczej, na mapę sytuacyjno-wysokościową nanosi się również np. granice klas gruntów czy klas gleb. Jej przeprowadzenie powinno odbywać się przy współpracy z powiatowym ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. W zależności od sprawności i doświadczenia firmy geodezyjnej, jej opracowanie trwa około 2-7 dni roboczych. Jednak na jej zatwierdzenie przez starostwo bywa, że czeka się od 2 do 4 tygodni.

Biuro Usług Geodezyjnych Przemysław Mądrowski to ekspert w dziedzinie geodezji, oferujący obsługę inwestycji, tworzenie map, podział nieruchomości czy pomiary sytuacyjno-wysokościowe. Rzetelność i precyzja świadczonych usług są możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i narzędzi pomiarowych. Biuro Usług Geodezyjnych Przemysław Mądrowski stawia na indywidualne podejście do klienta oraz terminowość realizacji zleceń. Współpracujący inwestorzy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie i doradztwo w zakresie geodezji, co przekłada się na sukces każdej inwestycji.

Opracowanie:
Stare Miasto, os. Lecha 50
tel. 609 440 799
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz