Artykuł sponsorowany

Horyzontalne przewierty sterowane – jak dokładnie się je wykonuje?

Horyzontalne przewierty sterowane – jak dokładnie się je wykonuje?

Skuteczne wykonanie przewiertów oraz zabudowy rur to zadanie stosunkowo skomplikowane, które wymaga nowoczesnych rozwiązań. Te gwarantują bowiem nie tylko efektywność, ale też znaczne ograniczenie dodatkowych kosztów związanych z realizacją tego typu zleceń metodami konwencjonalnymi. Często wybierane są horyzontalne przewierty sterowane – jak dokładnie się je przeprowadza?

Istotne wiercenie pilotażowe

Pierwszym etapem prac związanych z horyzontalnymi przewiertami sterowanymi jest tzw. wiercenie pilotażowe. Do tego celu niezbędne jest zastosowanie specjalistycznej wiertnicy, za pomocą której wykonuje się otwór po odpowiedniej trajektorii. Wszelkie parametry z tym związane powinny być szczegółowo opisane w projekcie, który jest podstawą horyzontalnych przewiertów sterowanych. W zależności od panujących na danym terenie warunków geologicznych dopasowuje się rodzaj narzędzia odpowiadającego za urabianie gruntu podczas wiercenia pilotażowego.

Wykorzystywana najczęściej jest specjalistyczna płytka sterująca. W trudnych warunkach angażowany jest świder gryzowy, dzięki któremu możliwe jest też bezproblemowe kruszenie warstwy poddanej przewiercaniu. Horyzontalne przewierty sterowane w sposób profesjonalny realizuje firma Krecik Przewierty Sterowane, która dysponuje niezbędnymi narzędziami oraz wiedzą i doświadczeniem. Pozwala to na właściwe wykonanie wiercenia pilotażowego, ale też kolejnych etapów tego typu przewiertów. Jakich dokładnie?

Specjalistyczne rozwiercanie

Kolejnym krokiem przy przeprowadzaniu horyzontalnego przewiertu sterowanego jest dopasowanie otworu w taki sposób, by bez większych problemów zainstalować w nim rurę o wybranej średnicy. Etap rozwiercania wymaga zastosowania specjalistycznych poszerzaczy. Bardzo istotnym elementem przeprowadzanych w tym zakresie prac jest usuwanie urobku. Nowoczesne firmy zajmujące się horyzontalnymi przewiertami sterowanymi wykorzystują do tego celu specjalną płuczkę wiertniczą.

Dzięki niej urobek powstały w trakcie poszerzania otworu jest z powodzeniem z niego wynoszony. Dopiero tak przygotowany otwór jest gotowy do umieszczenia w nim rur. Połączoną z rurami płuczkowymi rurę przewodową instaluje się w przewierconym miejscu, co jednak wymaga również zastosowania odpowiednich metod umożliwiających znaczne ograniczenie powstałych na tym etapie sił stycznych i osiowych. W tym celu specjaliści stosują specjalne dodatki polimerowe w płuczce wiertniczej, co pozwala bezproblemowo zainstalować rurę w wykonanym metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego otworze i tym samym zakończenie prac z tym związanych.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz