Materiał Partnera

Czym kierować się przy wyborze farby do wnętrz?

Czym kierować się przy wyborze farby do wnętrz?

Dla osoby, która nie zajmuje się w sposób fachowy wykończeniem wnętrz, dostępność różnorakich opcji w zakresie farb może być przytłaczająca. Nie wystarczy przecież wybrać odpowiedniej barwy, gdyż najczęściej produkty te różnią się pomiędzy sobą wieloma, niezwykle istotnymi parametrami, które w przypadku zakupu powinniśmy brać pod uwagę. Czym się kierować? Sprawdź z nami.

Przeznaczenie

Zanim wybierzemy docelowy produkt powinniśmy określić, w jakim pomieszczeniu będzie on wykorzystany, nie możemy bowiem jednym rodzajem farby pomalować zarówno łazienki, jak i pokoju dla dziecka. O ile podobny typ farby sprawdzi się w przypadku pokoju dziennego, jadalni czy salonu, to w przypadku malowania kuchni oraz łazienki powinniśmy wybrać emalię odporną na wilgoć oraz zabezpieczającą przed powstawaniem pleśni.

Zmywalność

Dobrej jakości farby gwarantują także wysokie parametry jeśli chodzi o podatność na zmywanie. Określane są one dwoma normami: PN 92/C-91517 oraz PN-EN 13300. Pierwsza informuje nas o tym, ile cyklów ścierania przetrwa farba. Produkty o najlepszej jakości, wytrzymają około 5000 cyklów, zaś pozostałe odpowiednio mniej. Drugi z podanych parametrów opisuje międzynarodową normę ISO, która dzieli farby na pięć klas, od I do V. Klasa I w tym przypadku będzie charakteryzować się najwyższą jakością.

Mat czy połysk?

Istotny będzie także efekt, jaki zagwarantuje nam produkt. Jak przyznaje Mateusz Śliwa ze sklepu Fabryka Cienie, który zajmuje się sprzedażą materiałów do wykańczania wnętrz, klienci zdecydowanie chętniej wybierają farby matowe, choć w przypadku wnętrz w stylu eleganckim, także produkty satynowe cieszą się sporą popularnością. Wymagają one tylko skrupulatnego przygotowania ściany przed malowaniem, gdyż załamujące się światło będzie podkreślało wszelkie nierówności i wgłębienia.

Bezpieczeństwo i ekologia

Dla wielu klientów coraz większą wartość mają także wskaźniki związane z bezpieczeństwem produktu dla zdrowia. W przypadku emalii, za tego typu artykuły uważane są przede wszystkim produkty wodorozcieńczalne. Będą to popularne farby akrylowe oraz lateksowe, a także nieco rzadziej spotykane farby mineralne. W przypadku alergii domowników, możemy też pokusić się o zakup farb hipoalergicznych, które pozbawione są szkodliwych substancji, mogących odpowiadać za wzmaganie reakcji uczuleniowych. W przypadku chęci ich zakupu, możemy samodzielnie poszukiwać specjalnych certyfikatów, a także poprosić o pomoc sprzedawcę, który doradzi nam właściwe produkty.

Farba do ścian jest inwestycją na wiele lat, dlatego nie warto wybierać produktów najniższej jakości, które zapewnią nam niezadowalający efekt. Nie trzeba być jednak ekspertem, aby zakupić produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Opracowanie:
Wyszków, Odnowy 30
tel. 507 587 218
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz