Artykuł sponsorowany

Czym jest wzór wspólnotowy?

Czym jest wzór wspólnotowy?
Każde przedsiębiorstwo powinno dbać o to, by jego produkty wyróżniały się na rynku – najłatwiejszym sposobem na to jest odpowiedni design, nadanie produktowi wyglądu, który już na pierwszy rzut oka będzie wskazywał klientowi, z jakim produktem ma do czynienia. Jednak nie wystarczy zaprojektować wygląd produktu – warto również zadbać o ochronę prawną projektu, aby mieć pewność, że nie będzie on wykorzystywany przez konkurencję.

Wzór wspólnotowy a wzór przemysłowy

Pojęcia wzoru przemysłowego i wzoru wspólnotowego są ze sobą ściśle związane. Wzorem przemysłowym jest – zgodnie z art. 102 ustawy prawo własności przemysłowej – „nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację”. Zgodnie z tą definicją wzorem przemysłowym może stać się praktycznie dowolny produkt, np. butelka napoju, etykieta produktów spożywczych, meble, zabawki, odzież i obuwie, sprzęt sportowy, zewnętrzny wygląd urządzeń elektronicznych, a nawet layout stron internetowych. Należy zwrócić uwagę, że wzorem przemysłowym jest jedynie wygląd produktu, a nie jego właściwości techniczne, takie jak skład i zawartość. Zarejestrowanie wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym jest istotnym elementem budowania promocji danego produktu, bowiem w ten sposób zastrzegamy sobie wyłączne prawo do korzystania z naszego projektu, co z kolei zwiększa naszą konkurencyjność na rynku. A czym jest wzór wspólnotowy? To pojęcie bardzo podobne do wzoru przemysłowego stosowanego w naszym kraju – główną różnicą jest fakt, że projekty zarejestrowane jako wzory wspólnotowe podlegają ochronie prawnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej, nie tylko w Polsce. Żeby zarejestrować wzór wspólnotowy, należy zgłosić go do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante. Pomoc w opracowaniu niezbędnej dokumentacji i innych formalnościach związanych z rejestracją wzoru oferuje Kancelaria Prawno-Patentowa Bellepat.

Dlaczego warto zarejestrować wzór wspólnotowy?

Rejestracja wzoru wspólnotowego to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw, które swoje produkty zamierzają dystrybuować na rynkach zagranicznych. Ma ono liczne zalety, m.in.

  • Dłuższy czas ochrony – okres ochronny zarejestrowanego wzoru wspólnotowego to maksymalnie 25 lat, podczas gdy nierejestrowany wzór chroniony jest przez 3 lat od pierwszego publicznego udostępnienia w UE.
  • Zakres ochrony – rejestrowany wzór wspólnotowy jest chroniony przed próbami tworzenia wzorów podobnych, podczas gdy wzór nierejestrowany chroniony jedynie przed bezpośrednim kopiowaniem.
  • Domniemanie własności – za właściciela wzoru nierejestrowanego uważa się osobę, która rozpowszechnia wzór pod swoim imieniem i nazwiskiem bądź marką. Tymczasem właścicielem wzoru rejestrowanego jest osoba, która zarejestrowała wzór i posiada świadectwo ochronne.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz