Artykuł sponsorowany

Czym jest technologia druku 3D?

Czym jest technologia druku 3D?

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu z nas nie potrafiłoby sobie wyobrazić takich urządzeń telekomunikacyjnych jak nowoczesne smartphony, które umożliwiają bezproblemowe rozmowy pomiędzy osobami z różnych obszarów świata – i to rozmowy video! Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, dzięki badaniom naukowym i ośrodkom technicznym. Od wielu lat wyobraźnię pobudza tzw. druk 3D – pomimo że większość ludzi spotkała się z tym terminem, wyjaśnienie na czym ona polega, nie jest już takie proste.

Gdzie wykorzystywany jest druk 3D ?

Drukowanie przedmiotów dzięki technologii druku 3D rewolucjonizuje biznes i sektory produkcji różnego rodzaju wytworów: motoryzacji, lotnictwa, medycyny, elektroniki czy telekomunikacji. Najczęściej druk 3D wykorzystywany jest do tworzenia prototypów produktów: śrub, elementów silników, a także gotowych wytworów: druk implantów w medycynie, a zwłaszcza chirurgii – są już potwierdzone przypadki wytwarzania protez dzięki technologii 3D. Warto zauważyć, że popyt na druk 3D jest bardzo duży – głównie za sprawą, produkowania najwyższej jakości produktów! Prognozy mówią o kilkunastoprocentowym, a nawet kilkudziesięcioprocentowym wzroście biznesu technologii 3D – w 2019 ma mieć on wartość 29 bln $! Nic dziwnego, że powstaje coraz więcej firm, wykorzystujących technologię druku 3D. Warto jednak pamiętać, że nie każda z nich wprowadza własne rozwiązania – nowoczesne oprogramowania, czy coraz to dokładniejsze systemy skanowania. Przedsiębiorstw, które aktywnie rozwijają rynek technologii 3D, jest w Polsce kilka. Jednym z nich jest Scantech. Precyzyjne pomiary skanerami 3D – firma świadcząca usługi skanowania 3D wraz z projektowaniem modelu 3D oraz skanowania detalu.

Na czym polega druk 3D?

Druk 3D nie jest technologią futurystyczną, która pozwoli na wyprodukowanie domu, samochodu czy nawet roweru. Póki co drukarki 3D wykonują bardzo precyzyjne i wysokie jakościowo produkty mniejszych rozmiarów – druk 3D jest szczególnie ceniony w motoryzacji, lotnictwie i medycynie. Sam proces tworzenia produktów polega na wpuszczeniu do komputera projektu, zapisanego w pliku STL – standard drukarek 3D. Projekt musi zostać przygotowany na programie graficznym, który przeznaczony jest do tworzenia modeli konstrukcyjnych klasy CAD. W kolejnym etapie maszyna zaczyna tworzyć produkt. Klasyczne metody tworzenia produktów takich jak np. elementy silnika samochodu, zakładają obróbkę materiału, w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni kształt – cięcie, polerowanie, wyginanie itp. Technika drukowania 3D polega, na czymś zupełnie odmiennym! Wytwarzanie następuje poprzez modelowanie obiektu 3D i nakładanie warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki. Drukarka 3D jest tak bardzo precyzyjna, że każdy minimalny błąd w fazie prototypingu zostanie uwzględniony – szczegółowa dokumentacja techniczna obiektów to podstawa! Warto nadmienić, że druk 3D umożliwia wytwarzanie produktów w różnych, skomplikowanych bryłach geometrycznych i z różnego rodzaju materiałów: metal, plastik, ceramika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz