Artykuł sponsorowany

Czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych?

Czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych?

PIT kojarzy się nam zwykle z dokumentem, który raz do roku każda osoba wykazująca przychody z tytułu pracy czy działalności musi dostarczyć do urzędu skarbowego. W rzeczywistości PIT to podatek, który uiszczać muszą osoby fizyczne, ale płacą go także przedsiębiorcy – jako płatnicy za swoich pracowników i za siebie samych w przypadku prowadzenia działalności jednoosobowej.

Czego dotyczy PIT?

Rozliczając PIT, musimy wiedzieć o tym, że dane zawarte w deklaracji podatkowej to oficjalne informacje dla urzędu skarbowego dotyczące naszych przychodów, kosztów, zaliczek, ulg, odliczeń, dochodu oraz metod i form opodatkowania. PIT dotyczy przychodów z tytułu:

  • wynagrodzenia ze stosunku pracy – zarówno z umowy o dzieło, zlecenie oraz o pracę,
  • emerytur, rent oraz zasiłków,
  • prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • wykonywania wolnego zawodu,
  • działalności artystycznej, literackiej, naukowej, twórczej, publicystycznej i oświatowej.

Personal Income Tax, czyli osobisty podatek dochodowy, zaliczany jest do podatków bezpośrednich, bo podmiotem opodatkowania jest osoba fizyczna, czyli podmiot stosunku cywilnoprawnego. Samodzielnie muszą rozliczyć się wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i wykazują dochody, natomiast niepełnoletnie dzieci rozliczane są na wspólnym formularzu z rodzicami. Takie rozliczenie może nastręczać wielu trudności, dlatego doradcy podatkowi oferują pomoc w rozliczeniu PIT.

Jak złożyć poprawnie zeznanie podatkowe PIT?

Podstawę prawną podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce stanowi Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387). Od momentu przyjęcia była ona wiele razy nowelizowana i praktycznie co roku pojawiają się nowe wytyczne dotyczące deklaracji podatkowych. Z jej treścią możemy dokładniej zapoznać się w Dzienniku Ustaw, zbiorach Internetowego Systemu Aktów Prawnych, Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów, w Systemie Informacji Podatkowej oraz w bazie archiwalnej Ministerstwa Finansów.

Jako podatnicy i płatnicy składek zobowiązani jesteśmy do tego, by na bieżąco dostosowywać się do zmian, co nie zawsze jest prostym zadaniem. Dodatkowym kłopotem bywa kryterium czasu, ponieważ terminy, w których składamy roczną deklarację podatkową, są ściśle regulowane przez prawo. Dlatego wielu podatników co roku zwraca się do zaufanych doradców podatkowych, na przykład z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Sekret 2, by zdążyć ze złożeniem deklaracji PIT na czas i uniknąć wysokich kar. Nierozliczenie podatku może bowiem zostać potraktowane jako wykroczenie podatkowe, co wiąże się z koniecznością zapłaty mandatu, który od maja 2021 r. wzrósł do maksymalnej dopuszczalnej wartości, czyli wysokości 5-krotności płacy minimalnej. Dlatego jeżeli nie wiemy, jak samodzielnie rozliczyć PIT, oddajmy to zadanie w ręce profesjonalistów.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz