Artykuł sponsorowany

Czym jest plik JPK sporządzany przez Biuro Doradztwa Rachunkowego S.C.

Czym jest plik JPK sporządzany przez Biuro Doradztwa Rachunkowego S.C.

Od 1 lipca 2016 roku duże firmy muszą, co miesiąc wysyłać do Urzędu Skarbowego plik JPK. Małe i średnie podmioty robią to od 1 stycznia 2017 roku. Ten obowiązek nie ominą także mikro przedsiębiorców. W ich przypadku dane należy przesyłać od 1 stycznia 2018 roku. Każdy podatnik VAT powinien wiedzieć, że przygotowywaniem JPK zajmują się firmy takie jak Biuro Doradztwa Rachunkowego S.C. Musi też dowiedzieć się, czym właściwie jest ten plik.

Czym są pliki JPK?

Polskie prawo podatkowe podlega różnym zmianom i nowelizacjom. Jedna z nowszych aktualizacji dotyczy płatników podatku VAT. Chodzi konkretnie o konieczność sporządzania przez przedsiębiorców zestawienia JPK. Jego pełna nazwa to Jednolity Plik Kontrolny, to zbiór danych generowany przez oprogramowanie księgowe danej firmy. Jest zapisywany w specjalnym schemacie XML i przesyłany do Urzędu Skarbowego. Przekazuje się go tylko w wersji elektronicznej. JPK stanowi zestawienie wszystkich operacji gospodarczych przedsiębiorstwa przeprowadzonych w jednym miesiącu. Umożliwia organom kontroli skarbowej dokładny przegląd i analizę owych działań.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego bardzo mocno uprościło kontrolę podatkową przedsiębiorców. Ponadto daje organom kontrolnym dużo większy niż wcześniej wgląd w ich transakcje. Wysyłka plików JPK i ich analiza ma na celu wykrycie nieprawidłowości i powstrzymanie wyłudzania VAT-u i unikania opodatkowania. Trzeba także wspomnieć o korzyściach dla właścicieli dużych i małych podmiotów. Zestawienia JPK są na tyle dokładne, że skracają czas kontroli skarbowej i obniżają jej koszty. Często po przekazaniu ich przez firmę świadczącą usługi podatkowe kontrola nie jest konieczna. Do tego dzięki niemu przedsiębiorcy mogą sprawdzać czy ich księgowi pracują jak należy.

Z czego składa się Jednolity Plik Kontrolny?

Obecnie obowiązuje siedem struktur pliku kontrolnego. W skład każdej z nich wchodzi nagłówek, sekcja kontrolna i merytoryczna. Struktury są oznaczone nazwą JPK i odpowiednim skrótem, trzy pierwsze to księgi rachunkowe(KR), wyciąg bankowy(WB) i magazyn(MAG). Trzy kolejne to faktura VAT(VA), podatkowa księga przychodów i rozchodów(PKPIR) oraz ewidencja przychodów. Ostatnią opisuje księgowy z Biura Doradztwa Rachunkowego S.C zajmującego się między innymi sporządzaniem plików JPK i ich wysyłką:

-Bardzo ważna, siódma struktura to ewidencja zakupu i sprzedaży VAT oznaczana skrótem JPK_V7. Właśnie to zestawienie wszyscy przedsiębiorcy muszą przesyłać do 25 dnia każdego miesiąc.

Pozostałe struktury należy przekazywać tylko na wyraźną prośbę Urzędu Skarbowego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz