Artykuł sponsorowany

Czym jest operat wodnoprawny?

Czym jest operat wodnoprawny?

Operaty wodnoprawne są niezbędne wszystkim inwestorom, którzy planują prace związane z pobieraniem lub odprowadzaniem wód podziemnych. Dokument zawiera elementy graficzne oraz opisowe, a do jego wystawienia są uprawnione firmy świadczące usługi geologiczne. Operat jest podstawą do ubiegania się o pozwolenia wodnoprawne. Dowiedz się, kiedy i po co będziesz go potrzebował.

Inwestycje hydrogeologiczne wymagają uzyskania stosownych pozwoleń. Podobnie jak do rozpoczęcia budowy, również w tym przypadku musisz dysponować odpowiednią dokumentacją. Zebranie najistotniejszych danych, przeprowadzenie analiz i stworzenie schematów to złożony proces, który nosi miano operatu wodnoprawnego. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac związanych z pozyskiwaniem czy odprowadzaniem wody, dowiedz się, czy wymagają one stosownego pozwolenia. Samowolne działania mogą mieć konsekwencje w postaci dotkliwych kar finansowych.

Kiedy należy wystąpić o operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny przygotowywany jest na zlecenie osób, które zamierzają korzystać
z wód w szczególnym zakresie. Najczęściej dotyczy on:

  • odprowadzania ścieków i wód opadowych,
  • poboru wód podziemnych,
  • wprowadzania wód i ścieków do gruntu lub do wody.

Powyższe inwestycje wiążą się z koniecznością stworzenia specjalnych systemów czy sieci kanalizacyjnych. Operat uwzględnia również instalacje i eksploatację urządzeń wodnych. Zanim zostanie wydane pozwolenie na przeprowadzenie prac, konieczne jest: szczegółowe opisanie zakresu inwestycji, wskazanie stanu prawnego nieruchomości, sporządzenie charakterystyki wód, uwzględnienie form ochrony przyrody, a także wykonanie szeregu innych zadań. Stanowią one część opisową operatu wodnoprawnego.

W części graficznej sporządzający musi zawrzeć rodzaj, zasięg i rozplanowanie urządzeń oraz dodatkowe schematy – zależne od miejsca i charakterystyki obszaru inwestycji. Ze względu na złożoność procesu oraz aspekty prawne, wykonanie operatu wodnoprawnego warto zlecić firmie specjalizującej się w usługach geologicznych, np. takiej jak Hydrologic.

Zgodnie z prawem

Nawet jeśli planowane prace nie są rozlegle, a dotyczą któregoś z obszarów wskazanych powyżej, uzyskanie operatu wodnoprawnego, a na jego podstawie pozwolenia, jest niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Pozwolenia dotyczą stawów rybnych i innych akwenów wodnych, elektrowni wodnych, pomostów, kąpielisk, stref rekreacyjnych
w wodzie, elementów sieci kanalizacyjnych czy zbiorników przeciwpowodziowych, które regulują stan wody.
Jeśli nie jesteś pewien, czy planowana przez Ciebie inwestycja musi być podparta operatem, skonsultuj się z odpowiednią jednostką terytorialną, aby rozwiać wątpliwości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz