Artykuł sponsorowany

Czym jest KPiR, kto ją prowadzi i w jaki sposób to robić?

Czym jest KPiR, kto ją prowadzi i w jaki sposób to robić?

Wyróżnia się rozmaite formy rozliczania się z urzędem skarbowym w zakresie podatkowym. Jednym ze sposobów jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Korzystać z niej mogą osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność oraz niektóre spółki. Oczywiście prowadzenie KPiR wymaga spełnienia pewnego warunku. Zobacz, czym dokładne jest księga przychodów i rozchodów, kto i w jakich okolicznościach może ją prowadzić, a także, w jakiej formie można zapisywać informacje w KPiR.

Księga przychodów i rozchodów – czym jest i kto musi ją prowadzić?

Księga przychodów i rozchodów to ewidencja księgowa, którą należy uzupełniać na bieżąco. Ujmuje się w niej wszelkie operacje gospodarcze przeprowadzane w obrębie firmy. W księdze przychodów i rozchodów operacje zapisuje się w sposób uproszczony. KPiR to najprostsza forma rozliczania się z urzędem skarbowym. Do tej księgi wpisuje się przychody, zakupy towarów, wydatki związane z działalnością, a także koszty wszelkich prac badawczych i rozwojowych. Są jednak rzeczy, które nie wymagają odnotowania w księdze przychodów i rozchodów. Do nich zaliczamy:

  • zaliczki na poczet sprzedaży produktów lub ich dostawy lub wykonania usługi,
  • obrót opakowaniami zwrotnymi,
  • koszty dotyczące inwestycji w czasie jej realizacji,
  • jednorazową pomoc w rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej.

Niektóre firmy i przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Do nich zaliczamy spójki jawne, cywilne i partnerskie, a także osoby fizyczne, których dochód pochodzi z działalności pozarolniczej i nie są opodatkowane ryczałtem. Ze względu na to, że KPiR to uproszczona forma rozliczania się z urzędem skarbowym, nie każde firmy mogą z niej korzystać. By móc prowadzić ewidencję w tej formie, przychód netto za poprzedni rok obrotowy nie może być wyższy niż 1 200 000 euro. Gdy ta kwota zostanie przekroczona, wówczas jesteśmy zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości.


W jakiej formie może być prowadzona księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów może być prowadzona w formie tradycyjnej, czyli papierowej oraz elektronicznej. KPiR w formie tradycyjnej składa się z kolumn, a jej prowadzenie polega na ich uzupełnianiu we właściwy sposób. Jak informuje Biuro Rachunkowe Sowa z Siemianowic Śląskich, w kolumnie pierwszej wpisuje się liczbę porządkową wpisów do księgi. W drugiej kolumnie umieszcza się datę operacji gospodarczej. W trzeciej kolumnie należy umieścić numer faktury. Kolumny 4 i 5 dotyczą danych kontrahentów. Kolumny 6 oraz 7 oznaczają odpowiednio rodzaj dokonanej transakcji i wartość sprzedaży towarów. W kolumnie ósmej wpisuje się uzyskane przychody spoza sprzedaży. 9 kolumna służy do wpisywania łącznej kwoty przychodów z kolumn 7 oraz 8.

W kolumnie 10 zapisuje się zakup materiałów i towarów handlowych, a w kolumnie 11 wpisuje się koszty z nimi związane. Kolumna 12 informuje o pensjach pracowników. W 13 kolumnie zapisuje się inne koszy, a w 14 sumy kosztów z kolumny 12 i 13. Kolumna 15 jest pusta, natomiast w 16 zapisuje się koszty dotyczące działalności badawczej i rozwojowej. W ostatniej 17 kolumnie zamieszcza się wszelkie uwagi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz