Artykuł sponsorowany

Czym jest kamień nazębny i jak pozbyć się go skutecznie?

Czym jest kamień nazębny i jak pozbyć się go skutecznie?
Za największą zmorę ludzi, którym zależy na białym i olśniewającym uśmiechu, można uznać kamień nazębny. W całej sprawie najtrudniejsze jest to, że aby całkowicie ograniczyć ryzyko jego powstania, trzeba zrezygnować zarówno z jedzenia, jak i picia – a to dość trudne zadanie. Okazuje się jednak, że wszyscy zainteresowani mogą znacząco zredukować nieestetyczne efekty w postaci zażółcenia zębów. Co zatem warto wiedzieć w tej kwestii?

Czym jest kamień nazębny?

Z medycznego punktu widzenia kamień nazębny to nic innego niż zmineralizowany osad, powstający zazwyczaj wskutek niestarannego szczotkowania zębów. Stanowi bardzo złożoną strukturę, która składa się z bakterii żywych oraz martwych. Pierwsze z nich powodują stany zapalne dziąseł, a drugie zaś alergizują cały organizm. Co do zasady kamień nazębny podzielić można na:

  • Naddziąsłowy – powodujący powstawanie charakterystycznych białych plamek na granicy zębów i dziąseł. Odwapnienia stanowią niestety pierwszy etap do powstania próchnicy.
  • Poddziąsłowy – zdecydowanie najgroźniejszy, ponieważ dosłownie wbija się on pomiędzy korzeń a kość, rozbijając przy tym sieć więzadeł odpowiedzialnych na utrzymanie zęba. Stale utrzymujący się stan zapalny powoduje resorpcję kości.

Mówiąc o kamieniu nazębnym, nie da się nie wspomnieć o tzw. czynnikach zwiększających intensywność jego występowania. Mowa tutaj głównie o spożywaniu produktów posiadających silne właściwości barwiące takich jak kawa i herbata. Z wyjątkowo złymi wiadomościami pogodzić muszą się palacze. Dym tytoniowy walnie przyczynia się do utwardzenia osadu, czyniąc go de facto niepodatnym na działanie specjalistycznych past do zębów. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem?

Usuwanie kamienia nazębnego

Aby skutecznie poradzić sobie z estetycznymi skutkami wywoływanymi przez kamień nazębny, trzeba poddać się zabiegom wykonywanym jedynie w najlepszych gabinetach stomatologicznych. Jest to rozłożony w czasie i przede wszystkim wieloetapowy proces, który w skrajnych przypadkach wymaga nawet kilkukrotnego powtórzenia. Wszystko zaczyna się od piaskowania powierzchni zęba. Następnie przechodzi się do polerowania. Ostatni etap stanowi laseroterapia biostymulująca, która przyspiesza procesy regeneracyjne.

Aby mieć pewność, że usunięcia kamienia z powierzchni zębów przebiegnie tak łagodnie, jak to tylko możliwe, zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą gabinetu stomatologicznego Dentyści Oława. To właśnie tutaj wszyscy pacjenci mogą liczyć zarówno na szeroko zakrojone doradztwo, jak i bardzo atrakcyjne ceny.

Profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego stanowi gwarancję bardzo długiego utrzymania się oczekiwanych rezultatów. Niemniej jednak jest to zabieg, który ze względu na czynniki powodujące schorzenie, musi być regularnie powtarzany. Trzeba wiedzieć również o tym, iż to kamień nazębny w głównej mierze odpowiada za nieświeży oddech.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz