Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się ząb zatrzymany i jak go leczyć?

Czym charakteryzuje się ząb zatrzymany i jak go leczyć?

Problemy z uzębieniem to nic przyjemnego. Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką zgłaszają cię pacjenci do stomatologa, jest ząb zatrzymany. Pacjent zwykle odczuwa silne dolegliwości bólowe. Jakie są przyczyny zatrzymania zęba, konsekwencje oraz czym objawia się tego typu problem? W jaki sposób leczyć oraz jak z nim postępować? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb, który nie wyrżnął się bądź wystaje tylko częściowo ponad powierzchnię dziąsła, to ząb zatrzymany. Dolegliwość dotyczy najczęściej trzecich trzonowców, które potocznie są nazywane zębami mądrości. Jednak problem ten dotyczy nie tylko ósemek. Czasami bowiem zdarza się, że przedtrzonowce oraz kły utknęły w kości szczęki. Nie da się ukryć, że ząb zatrzymany to przypadłość niezwykle bolesna oraz często utrudniająca codzienne funkcjonowanie.

Ząb zatrzymany - główne przyczyny

Do zatrzymania zęba dochodzi najczęściej na skutek ograniczonego miejsca w łuku zębowym. Z tego też powodu, ząb nie mogę się wyrznąć oraz prawidłowo wykształcić. Taki stan może być skutkiem zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. W ten sposób blokowany jest bowiem rozwój zęba stałego, a pozostałe są zbyt ciasno ułożone w szczęce. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty w dzieciństwie, które pozwolą uniknąć problemu blokowania zęba stałego przez mleczaka.

Przyczyn zatrzymania zęba stałego należy szukać również w wielu innych uwarunkowaniach. Dolegliwość bardzo często jest powodowana m.in. podłożem genetycznym, zmianami hormonalnymi, niedoborem witamin.

Objawy i konsekwencje zatrzymanego zęba

W dużej mierze to miejsce zatrzymania się zęba decyduje o charakterze objawów i konsekwencji. Niewykształcone zęby trzonowe bądź ósemki mogą powodować szereg przykrych dolegliwości. Zazwyczaj obserwuje się:

  • stan zapalny wokół zatrzymanego zęba
  • wady zgryzu
  • paradontoza
  • szczękościsk
  • próchnica w niewyrośniętym zębie

Wyraźnym sygnałem są oczywiście dolegliwości bólowe, tj. przewlekły i silny ból.

Leczenie zęba zatrzymanego

Zaobserwowanie takich objawów to oczywiście znak do odwiedzenia sprawdzonego ortodonty, takiego jak Małgorzata Piętak-Kucharska w Wyszkowie. Specjalista na podstawie przeglądu oraz zdjęcia RTG zdiagnozuje problem. W większości przypadków dolegliwość dotyczy tzw. zębów mądrości, które zostają zazwyczaj usuwane chirurgicznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz