Materiał Partnera

Czym charakteryzują się klucze pneumatyczne?

Czym charakteryzują się klucze pneumatyczne?

Klucze pneumatyczne to niezbędne akcesoria stosowane w warsztatach samochodowych i fabrykach. Ich zadaniem jest szybkie i niewymagające włożenia wielkiego wysiłku odkręcenie lub dokręcenie śruby. Z kluczy pneumatycznych bardzo często korzysta się w trudnych i wymagających dokładności pracy miejscach. W związku z tym muszą wyróżniać się pewnymi unikalnymi cechami. Czym zatem charakteryzują się klucze pneumatyczne? Sprawdź!

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Klucz pneumatyczny to podstawowe narzędzie każdego mechanika samochodowego. Dzięki niemu możliwa jest perfekcyjna i szybka wymiana opon w pojeździe, a odkręcenie pojedynczej śruby trwa krócej niż trzy sekundy.

„Klucze pneumatyczne działają w oparciu o mechanizm sprężonego powietrza. Jest ono dostarczane przez podłączoną sprężarkę. Dopiero współpraca tych dwóch urządzeń pozwala obrócić wirnik klucza i za jego pomocą poluzować nawet najbardziej zapieczoną śrubę” – wyjaśnia mechanizm działania kluczy pneumatycznych ekspert z firmy RG Narzędzia.

Taki mechanizm działania pozwala na stosowanie tych narzędzi w wielu zakładach i warsztatach. Klucze pneumatyczne są powszechnie wykorzystywane w stoczniach, podczas produkcji samolotów, konstrukcji stalowych i innych produktów. Znajdują zastosowanie tam, gdzie istotne są precyzja i trwałość łączeń poszczególnych elementów.

Charakterystyka kluczy pneumatycznych

Klucze pneumatyczne to specjalny rodzaj kluczy, których zastosowanie sprawia, że odkręcenie śruby nie wymaga włożenia większego wysiłku. Do najważniejszych cech takich akcesoriów zalicza się:

  • wykorzystywanie wysokiego momentu obrotowego – gwarantuje to poluzowanie zakleszczonych śrub,
  • możliwość regulacji obrotów,
  • korzystanie ze sprężonego powietrza wytwarzanego przez kompresor,
  • trwałą i solidna obudowę.

Klucze pneumatyczne potrafią znacząco przyśpieszyć wykonanie większości obowiązków. Dzięki ich stosowaniu możliwe jest odkręcenie śruby w zaledwie kilka sekund. Doskonale radzą sobie także z uszkodzonymi połączeniami, przy zapieczonych elementach i w trudno dostępnych miejscach, gdzie manewrowanie zwykłym kluczem byłoby niemożliwe.

Do prawidłowej pracy klucza pneumatycznego niezbędny jest wysokiej jakości kompresor, który będzie generował odpowiednie ciśnienie sprężonego powietrza. Sam klucz jest urządzeniem prostym w obsłudze i konserwacji. Nie wymaga szczególnych zabiegów oczyszczania i serwisowania. Odpowiednio dobrany do sprężarki klucz jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego większego warsztatu samochodowego i wulkanizacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz