Artykuł sponsorowany

Czy wiesz na jaką formę opodatkowania działalności powinieneś się zdecydować?

Czy wiesz na jaką formę opodatkowania działalności powinieneś się zdecydować?

Każda firma osiągająca dochody zobowiązana jest do odprowadzania podatku dochodowego. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa oraz świadczonych usług do wyboru są cztery formy opodatkowania, czyli karta podatkowa, podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym tekście poznasz ich charakterystykę, a także wady i zalety!

Formy opodatkowania działalności - czy znasz je wszystkie?

Jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania działalności. Poniżej przedstawimy Ci je wszystkie, a także ich wady i zalety. Na początek zajmiemy się kartą podatkową. Jest to najprostszy sposób odprowadzania podatku, gdyż nie jest konieczne prowadzenie skomplikowanej ewidencji przychodów i kosztów, a także dokonywanie obliczeń, które pozwolą ustalić zaliczkę na podatek dochodowy. W tej formie opodatkowania wystarczy, że na początku zostanie ustalona kwota podatku, a jej wysokość będzie stała niezależnie od osiąganych dochodów!  Kwota podatku zależy od ilości zatrudnianych pracowników, miejscowości, gdzie znajduje się siedziba firmy, a także rodzaju świadczonych usług. Wśród zalet opodatkowania firmy na podstawie karty podatkowej można wymienić zwolnienie z konieczności sporządzania deklaracji podatkowych, rejestracji przychodów i kosztów oraz prowadzenie KPiR!

Kolejną możliwością są opodatkowania na zasadach ogólnych. Tutaj możliwe są dwie stawki, które wynoszą 18% i 32%. Ta pierwsza obowiązuje dla przedsiębiorców, których przychody nie przekroczyły 85 528 złotych, natomiast stawka 32% przeznaczona jest dla firm, które przekroczyły powyższy próg. Zaletami tej formy opodatkowania jest możliwość korzystania z większość przysługujących ulg, rozliczania się z współmałżonkiem, jak i możliwość odliczania kosztów prowadzonej działalności! Jeżeli chodzi o wady to znajdziesz wśród nich konieczność ewidencji przychodów i kosztów, prowadzenie skomplikowanej księgowości oraz obecność progu podatkowego.

Opodatkowanie na zasadach liniowych oznacza wysokość stawki podatkowej w wysokości 19%. Stawka nie zmienia się, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów i kosztów. Podobnie jak w poprzednim przypadku, przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, a także nie ma możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy do czwartej, ostatniej formy opodatkowania działalności. W tym wypadku, jako jedynym wysokość podatku uzależniona jest od osiąganych przychodów. Stawki są różnorodne i wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%. Przedsiębiorca ma możliwość opłacania zaliczki na podatek dochodowy w okresach kwartalnych. Jeżeli chodzi o wady to do tych najważniejszych należą:

  • brak możliwości odliczania kosztów,
  • nie mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, których przychody przekraczają 150 000 Euro,
  • brak możliwości rozliczenia z współmałżonkiem.

Komu zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Jeśli planujesz założyć działalność gospodarczą, warto odpowiednio wcześniej rozejrzeć się za biurem rachunkowym, który zajmie się księgowością. Jednym z godnych polecenia jest Optimum działające na terenie Nowego Sącza. W firmie pracują tylko wykwalifikowane księgowe, które ukończyły odpowiednie kursy oraz zdobyły doświadczenie i wiedzę w trakcie wieloletniej nauki! Korzystając z ich usług na pewno będziesz zadowolony, w czym mogą Cię utwierdzić tysiące pozytywnych opinii byłych i aktualnych klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz