Czy psychoterapia jest skuteczna?

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Czy warto skorzystać z pomocy terapeuty? Psychoterapia działa i potwierdzają to liczne badania prowadzone od kilkudziesięciu lat. Co więcej, trwałość zmian u różnych pacjentów jest podobna niezależnie od rodzaju psychoterapii. Co jest więc kluczem do sukcesu? Od czego zależy skuteczność psychoterapii? Dowiedz się, czy warto zapisać się na terapię i jakie efekty mogą przynieść spotkania ze specjalistą.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest metodą leczenia i wspomagania rozwoju człowieka poprzez zastosowanie różnych technik i narzędzi psychologicznych. Opiera się na spotkaniach z terapeutą, podczas których specjalista stara się zrozumieć pacjenta i dotrzeć do istoty problemu, z którym się boryka. 

Terapeuta pomaga klientowi spojrzeć na pewne sprawy z drugiej strony i daje odpowiedź na pytanie, z czego wynika jego problem i co zrobić, by go rozwiązać. Dzięki regularnym spotkaniom terapeutycznym możliwe jest wyleczenie takich zaburzeń, jak depresja, nerwice, fobie czy uzależnienia a także rozwój emocjonalny klienta. 

W zależności od rodzaju problemu i stopnia jego nasilenia, stosowane są różne rodzaje psychoterapii. Wyróżniamy m.in. psychoterapię poznawczą, psychoterapię behawioralną, terapię psychoanalityczną, terapię psychodynamiczną, terapię Gestalt, psychoterapię humanistyczną, terapię systemową i inne.

Od czego zależy skuteczność psychoterapii?

1. Skuteczny terapeuta

To, czy psychoterapia przyniesie oczekiwane efekty, w dużej mierze zależy od terapeuty. Nie powinien być on wycofany, sztywny lub nastawiony wyłącznie na realizację celów. Nie może również oceniać klientów - nie tylko ze względu na kodeks etyki zawodowej, ale również ze zwykłej ludzkie życzliwości. Jeśli jego postawa będzie szczera i otwarta, będzie on gotowy na konfrontację klienta z nieprzyjemnymi odczuciami, co jest szczególnie ważne dla pacjentów mających kłopot z granicami interpersonalnymi. Warto również, by psychoterapeuta miał na tyle duże doświadczenie życiowe, by móc empatyzować ze swoim pacjentem.

2. Chęć zmian

Tak, jak w życiu, w psychoterapii bardzo ważna jest wiara, że to, co robimy, ma sens. Jeśli tylko terapeuta wierzy w powodzenie terapii, a sam klient nie ma żadnej nadziei, szansa na poprawę jest mała. Ważne jest to, czy pacjent jest gotowy do wprowadzenia zmian i udźwignięcia ich konsekwencji. Psychoterapia jest bardzo emocjonującym procesem, dlatego klient musi akceptować to, co przeżywa i być otwarty na nowe doświadczenia. Istotne dla powodzenia terapii jest także regularne przychodzenie na spotkania i nieprzerywanie procesu w trakcie. Jeśli pacjent co miesiąc zmienia terapeutę lub przychodzi raz na kilka tygodni, oznacza to, że musi ciągle zaczynać od początku, a to utrudnia nawiązanie relacji.

3. Relacja między pacjentem a terapeutą

Relacja między pacjentem a terapeutą ma nie tylko wymiar profesjonalny, ale również interpersonalny i emocjonalny. Jaka powinna być wysokiej jakości relacja terapeutyczna? Powinno się na nią składać między innymi obustronne zaangażowanie w tworzenie relacji, pozytywne nastawienie do drugiej osoby, zgodność co do celów terapeutycznych i zadań, zdolność terapeuty do okazywania empatii, zrozumienia i zainteresowania a także gotowość pacjenta do bycia otwartym w relacji z terapeutą. Zdolność do zaufania drugiemu człowiekowi jest silnie związana z sukcesem terapii.

Psychoterapia - efekty

Jakie efekty daje psychoterapia? Podczas spotkań z terapeutą pacjent zmienia sposób przeżywania siebie i świata, sposób budowania relacji z ludźmi, wyjaśniania spotykających ich zdarzeń i sytuacji. Korzystając z psychoterapii, pacjent może liczyć nie tylko na "wyleczenie" problemu, z którym się zgłosił, ale również na poprawę kontaktów z innymi ludźmi, lepszą umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, rozwój własnej osobowości i więcej radości z życia.

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, skuteczny terapeuta to w psychoterapii 1/3 sukcesu. Jak go znaleźć? Najpierw zastanówmy się, jaka i jak prowadzona terapia będzie dla nas najlepsza. Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, będzie umówienie się na tzw. diagnozę wstępną. Jest ona przeprowadzana przez psychologa, który określa rodzaj problemu, z jakim boryka się pacjent a także jaki rodzaj psychoterapii i jak długo trwające spotkania będą najlepsze dla tej osoby. Podejmując taką decyzję, specjalista bierze pod uwagę m.in. rodzaj zaburzenia, charakter, styl życia i emocjonalność pacjenta.

Jeśli już wiemy, jaka terapia jest dla nas najlepsza, pora na znalezienie właściwego psychoterapeuty. W tym miejscu ważne są przede wszystkim wymogi formalne: ukończony kurs psychoterapii, certyfikat, przynależność do instytucji zrzeszającej psychoterapeutów, stałe doskonalenie zawodowe i poddawanie swojej pracy superwizji. Jak znaleźć taką osobę? Możemy rozpocząć od szukania w internecie, popytać się znajomych lub zdać się na rekomendację innego specjalisty. Ten ostatni sposób wydaje się najbardziej godny polecenia - inni specjaliści mają bowiem dostęp do większej ilości danych, niż my, wiedzą, czy oferowana przez psychoterapeutę pomoc jest skuteczna i często widzą jej rezultaty.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz