Artykuł sponsorowany

Czy przeglądy kominiarskie przewodów kominowych są obowiązkowe?

Czy przeglądy kominiarskie przewodów kominowych są obowiązkowe?

Zima to czas, w którym musimy nasze domy dogrzewać różnymi formami ogrzewania. Są domy ogrzewane piecami tradycyjnymi na paliwo stałe, istnieją takie, które zasilane są paliwem płynnym, gazem a jeszcze inne domy działają w oparciu o model mieszany. Bez względu na wybór kotła grzewczego, pieca każdy dom musi mieć sprawne, drożne przewody kominowe. Przeglądy kominiarskie pozwalają sprawdzić stan naszego komina, gwarantują bezpieczeństwo domowników.

Przewód kominowy zwany potocznie kominem to pionowy przewód wykonany z materiału niepalnego, którego zadaniem jest odprowadzanie na zewnątrz budynku zanieczyszczonego powietrza, spalin, czyli produktów spalania gazu, oleju, czy też paliw stałych.

Podział przewodów kominowych w budynku

Ze względu na powyższe funkcje przewód kominowy dzieli się na:

  • Przewód wentylacyjny,

  • Przewód spalinowy,

  • Przewód dymowy.

Sprawne funkcjonowanie wszystkich trzech rodzajów przewodów kominowych w budynku gwarantuje bezpieczeństwo obsługi systemu grzewczego w domu, a także wpływa na jakość powietrza i poziom wilgotności w budynku.

Nadmierna wilgoć w domu, parowanie szyb, czy też zmiany grzybicze na ścianie mogą być przyczyną wadliwego funkcjonowania przewodów wentylacyjnych w domu, bądź poważniejszymi problemami z przewodami kominowymi, które stwierdzić jest w stanie wyłącznie doświadczony, wykwalifikowany pracownik firmy kominiarskiej. Przykładem zakładu kominiarskiego, którego jakość usług poparta jest Zakład Usług Kominiarskich Pieniążek Mariusz.

Nie każdy wie, że objawy pozornie niezwiązane z przewodami kominowymi, takie, jak nadmierna wilgoć w domu, parowanie szyb, wilgoć w rogach pokoju (w konsekwencji grzyb na ścianie), oznaczają problemy z wentylacją w domu. Problem ten może wynikać z niewłaściwego funkcjonowania przewodów kominowych.

Celem niedopuszczenia do złej cyrkulacji powietrza w domu, zatrucia dymem, czadem a w skrajnych przypadkach pożaru należy wykonywać cyklicznie okresowe przeglądy przewodów kominowych.

Jak często należy wykonywać przeglądy kominiarskie?

Prawo budowlane mówi, że przewody kominowe (przegląd kominiarski) muszą być poddawane kontroli raz w roku, a w szczególności:

  • Przewody dymowe sprawdzamy, co 3 miesiące,

  • Przewody spalinowe winny być sprawdzane, co 6 miesięcy,

  • Przewody wentylacyjne raz w roku.

W przypadku domów wielorodzinnych i bloków przeglądu przewodów kominowych może dokonać kominiarz z legitymacją mistrza kominiarskiego zrzeszonego w Międzywojewódzkim Cechu Kominiarz.

Sam przegląd przewodów nie jest uciążliwy dla mieszkańców a jest gwarancją nie tylko bezpieczeństwa domowników, ale również chroni nas przed problemami z prawem. Brak ważnego przeglądu kominiarskiego jest podstawą do otrzymania mandatu sięgającego nawet 500zł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz