Artykuł sponsorowany

Co grozi za nie wykonywanie kontroli przewodów kominowych?

Co grozi za nie wykonywanie kontroli przewodów kominowych?

Komin jest nieodzownym elementem konstrukcyjnym każdego domu. Jest tak samo ważny, jak fundament i dach budynku. Dzięki niemu zachowana jest właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach, a szkodliwe produkty uboczne procesu spalania mogą być usunięte na zewnątrz budynku bez zadymiania domu.

Aby system ogrzewania działał prawidłowo, potrzebuje dopływu świeżego powietrza oraz potrzebuje usunąć w sposób bezpieczny pojawiający się naturalnie przy spalaniu dym i sadzę. Gwarantują to przewody kominowe. Jeśli z jakichś względów nie są one drożne, wymiana powietrza zostaje zakłócona, a budynek i jego mieszkańcy w najgorszym przypadku mogą ulec zaczadzeniu lub spaleniu w wyniku pożaru.

Sprawdzanie drożności przewodów kominowych wymusza prawo

Ze względów bezpieczeństwa prawo budowlane zmusza właścicieli domów do dokonywania przeglądu przewodów kominowych. Jak podkreśla Adam Jędryka, właściciel zakładu kominiarskiego Perfektkom, usługa przeglądu to nie to samo, co czyszczenie komina.

W czasie kontroli sprawdzany jest stan przewodów wentylacyjnych, spalinowych oraz dymowych. Czyszczenie ma na celu przywrócenie prawidłowego stanu całego systemu grzewczego. W wyniku kontroli stanu komina można wykryć:

  • Nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu grzewczego
  • Błąd podłączeń urządzeń grzewczych do komina
  • Wadliwość wentylacji grawitacyjnej
  • Wadliwość budowy komina
  • Uszkodzenia konstrukcji komina
  • Niedrożność przewodów kominowych.

Do kontroli przewodów kominowych zmusza nas prawo. Za niedopełnienie obowiązku corocznego przeglądu kominiarskiego grozi grzywna w wysokości 500 zł, nakładana przez powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Dlaczego trzeba pilnować przeglądów kominiarskich?

Wydaje się oczywiste, że dla zachowania bezpieczeństwa, ale to nie jedyny powód. Kontrolę stanu komina warto przeprowadzać, aby:

  • Nie ulec zatruciu lub zaczadzeniu
  • W razie problemów z instalacją grzewczą, pożarem otrzymać odszkodowanie
  • Nie mieć problemów z prawem
  • Mieć pewność, że system grzewczy będzie działał prawidłowo i nie będzie nas narażał na dodatkowe koszty.

Jeśli nie posiadamy aktualnego zaświadczenia o poprawnym funkcjonowaniu przewodów kominowych, w przypadku jakiegokolwiek wypadku możemy zostać obarczeni winą za jego wystąpienie. Bez względu na fakt, czy ucierpiały w jego wyniku osoby, czy obyło się bez ofiar, jeśli analiza wykaże, że przyczyną wypadku była wadliwa instalacja kominowa, a my nie będziemy mieć kwitów, winą zostaniemy obarczeni my.

Tak samo jest, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dojdzie do zaczadzenia osób lub wybuchu pożaru w przewodzie kominowym, brak kwitu kontroli przeglądu kominiarskiego wiąże się z poważnymi problemami. Możemy zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci lub zniszczenie mienia w wyniku zaniedbań obowiązku ustawowej kontroli.

Kontrolę stanu przewodów kominowych spalinowych najlepiej przeprowadzać przed i po sezonie grzewczym a przewodów wentylacyjnych raz w roku.

Opracowanie:
Bytom, Skośna 1
tel. 505 066 904
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz