Materiał Partnera

Czy prąd elektryczny w Twojej firmie jest dobrej jakości?

Czy prąd elektryczny w Twojej firmie jest dobrej jakości?

Bardzo często przyczyną uszkodzeń urządzeń elektrycznych jest niewłaściwa jakość energii elektrycznej. Duży problem stanowią wysokie zniekształcenia napięcia spowodowane generowaniem harmonicznych prądu, zwłaszcza w przypadku sprzętu wrażliwego na złą jakość energii. Może to nie tylko doprowadzić do ich nadmiernej eksploatacji i w efekcie destrukcji, ale też generować większe koszty zużycia energii elektrycznej. W jaki sposób można ją zdiagnozować i czy jest sposób by temu zaradzić?

Analiza jakości energii elektrycznej

Jakoś energii elektrycznej przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo sprzętów elektrycznych i maszyn produkcyjnych w Twojej firmie, ale też na poziom zużycia energii elektrycznej. Analiza oraz proces poprawy parametrów jakościowych w dostawie energii odbywa się w trzech skutecznych krokach. Najpierw zewnętrzny specjalista wykonuje niezbędne pomiary, takie jak poziom zniekształceń wyższych harmonicznych, profil i straty mocy oraz rejestracji spadków i skoków napięcia spowodowanych zmianami obciążenia. Następnie analizuje jakość napięcia i prądu, działanie urządzeń i maszyn oraz określa straty w zużyciu energii elektrycznej. Następnie przy zastosowaniu zaawansowanych algorytmów są dobierane i wdrażane indywidualne rozwiązania, w zależności od zdiagnozowanego problemu. Ostatnim krokiem jest podsumowanie podjętych działań polegające na ponownym pomiarze i sprawdzeniu, czy zastosowane rozwiązania sprawdzają się w przypadku danego klienta.

Jakie są sprawdzone środki zaradcze?

Specjaliści z wolbromskiej firmy ARTECH, jako najczęściej stosowane środki zaradcze wymieniają:

  • dobór odpowiednich filtrów wyższych harmonicznych (skalowane filtry aktywne typu SAFH-AT-S);
  • dobór aktywnych kompensatorów mocy biernej typu AKF-AT i AKF-AT H
  • dobór baterii kompensacji mocy biernej indukcyjnej lub pojemnościowej;
  • zmiana układu zasilania WLZ z uwzględnieniem właściwego obciążenia użytkowanego transformatora zasilającego;
  • dobór parametrów kabli i przewodów zasilających z uwzględnieniem właściwego przekroju przewodu neutralnego;
  • działania mające na celu zastosowanie serwisu prewencyjnego oraz zmniejszenie strat zużycia energii.

Dlaczego warto zastosować filtry?

Warto bliżej przyjrzeć się idei stosowania filtrów aktywnych, gdyż są one w stanie zaoszczędzić nawet do 10% kosztów energii. Są one najbardziej efektywną metodą kompensacji odkształceń prądu generowanego przez odbiornik. Umiejscowienie pomiędzy źródłem a odbiornikami i daje możliwość korygowania nieprawidłowych parametrów jakości energii elektrycznej i ochronę odbiornika. Filtr aktywny poprzez równoległą pracę z  odbiornikami nie stanowi funkcji dodatkowego urządzenia pośredniczącego w przekazywaniu energii. Poprawa jakości energii elektrycznej w ten sposób, to przede wszystkim duża oszczędność dla przedsiębiorstwa. Po wyeliminowaniu problemów z zasilaniem jego koszty natychmiastowo spadają, co jest zauważalne przy zdecydowanym spadku ilości awarii i serwisu urządzeń, a widoczne jest już przy kolejnej fakturze za energię elektryczną.

Opracowanie:
Wolbrom, Lipowa 3
tel. 501 300 940
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz