Czy ogrzewanie kotłami na słomę jest ekologiczne?

Kotły na słomę – jak działają?
Kotły na słomę są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp do tego zboża jest łatwy. Warto podkreślić, że decydujący się na tego typu kocioł grzewczy właściciele domów, muszą mieć również sporo miejsca do magazynowania słomy. W kotle na słomę do opalania wykorzystuje się najczęściej słomę zbożową, jak i rzepakową. Można również korzystać z odpadów zielarskich. Osoby, które zdecydowały się na taką technikę grzewczą korzystają ze zboża w formie kostki lub balotów. Inną formą jest brykiet. Należy pamiętać, że słoma ma niższą wartość opałową niż np. węgiel czy drewno, dlatego do ogrzania domu bądź gospodarstwa potrzeba jej znacznie więcej. Niewątpliwą zaletą kotłów na słomę jest fakt, że zazwyczaj nie mają podajników i dzięki dużej pojemności, słomę uzupełnia się co kilkanaście godzin.
Czy w związku z tym kotły na słomę są ekologiczne?
Kotły na słomę są popularne nie tylko ze względów ekonomicznych. Ich energooszczędność jest potwierdzona i powszechnie uważa się, że słoma jest najtańszym paliwem, jednak ta technika grzewcza wybierana jest również ze względu na ekologię. Warto podkreślić, że słoma emituje bardzo małe ilości dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego też jest nie tylko bezpieczna, ale również bardzo korzystna dla środowiska. W przeciwieństwie do innych surowców kotły na słomę wykorzystują do ogrzewania w 100% odnawialne paliwo.
Podczas spalania słomy w kotłach bilans spalinowy jest równy zeru. W wyniku tego procesu spala się dwutlenek węgla i powstaje niewielka ilość dymu. Warto podkreślić, że spala się dokładnie tyle dwutlenku węgla, ile roślina pobrała w trakcie wzrostu – mówi specjalista z firmy Heat Sources z Rybnika.
Ponadto, podczas tego procesu wytwarza się znacznie mniej niż z innych surowców związków siarki i tlenków azotu. Kotły na słomę to urządzenia, które jako w pełni ekologiczne umożliwiają uzyskiwanie spalin o wysokiej czystości – spełniając rygorystyczne wymagania ochrony powietrza atmosferycznego mają niską zawartość chlorowodorów, dioksyn, związków węglowodorów aromatycznych oraz pyłów. Ta technika grzewcza uważana jest za w pełni ekologiczne rozwiązanie również ze względu na to, że zmniejsza degradację środowiska poprzez ograniczenie palenia słomy na polu.