Materiał Partnera

Jak działają piece na ekogroszek?

Jak działają piece na ekogroszek?

Ekogroszek to obecnie jedno z najbardziej popularnych paliw, zasilających domowe piece. Jest wydajny, starcza na długi okres czasu, a także jest ekologiczny i nie zanieczyszcza powietrza w takim stopniu jak węgiel. Aby korzystać z ekogroszku, należy zaopatrzyć się w odpowiedni piec: z podajnikiem ślimakowym lub zasobnikiem paliwa. Są  nie tylko łatwe w obsłudze, lecz również dają więcej ciepła. Poznaj zasady ich działania.

Kotły z podajnikiem paliwa na ekogroszek są przede wszystkim praktyczne. Jednorazowy załadunek wystarcza bowiem na klika lub kilkanaście godzin palenia. Jak działają?

Ogólna charakterystyka    

Piece na ekogroszek swoją wydajność zawdzięczają przede wszystkim dozowaniu do paleniska powietrza i paliwa w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Dzięki zastosowanej technologii oraz odpowiedniemu paliwu, powstaje niewiele popiołu i do atmosfery trafia mniej tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów.

Pamiętajmy, że kotły na ekogroszek przystosowane są wyłącznie do palenia tego typu paliwem. Stosując węgiel w innej postaci, doprowadzilibyśmy do korozji kotła oraz jego uszkodzenia na skutek gromadzących się zanieczyszczeń.

Zaopatrujmy się w ekogroszek tylko w sprawdzonych punktach sprzedaży, takich jak Ekogroszek Centrum. Będziemy mieli wówczas pewność, że nabędziemy opał wysokiej jakości. Zaopatrzymy się tam również w pellet, węgiel czy koks.

Zasada działania

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, iż kotły podajnikowe muszą być podpięte do gniazdka elektrycznego. Automatyczny podajnik paliwa bowiem jest napędzany silnikiem elektrycznym i wymaga zasilania napięciem 230V. Ekogroszek ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie dochodzi do blokowania się kotła.

Paliwo dostarczane jest do paleniska od dołu, przez co jednocześnie spychany jest stamtąd  popiół, który pozostał po spaleniu poprzedniej porcji. Następnie do paleniska wdmuchiwane jest powietrze, za pomocą wentylatora, zasilanego prądem. Całością układu steruje mini procesor, regulujący prędkość podawania paliwa oraz siłę nadmuchu. W zaawansowanych modelach współpracuje on z czujnikami temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku.

Wybierając kocioł na ekogroszek, zwróćmy szczególną uwagę na dostęp do zasobnika. Omawiany typ kotła jest łatwy w obsłudze, dlatego zadbajmy o to, aby manipulowaniem wiadrem z paliwem nie było zbyt uciążliwe. Unikajmy zatem urządzeń, w których pokrywa zasobnika będzie umieszczona bardzo wysoko.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz