Artykuł sponsorowany

Czy nocleg w hotelu pracowniczym może być przychodem dla pracownika?

Czy nocleg w hotelu pracowniczym może być przychodem dla pracownika?

Obiekty przyjmujące pracowników na nocleg to spore oszczędności dla firm opierających swą działalność na pracy w różnych częściach kraju. Pomagają one wywiązać się im z obowiązku zorganizowania noclegów dla tych, którzy pracować będą z dala od miejsca swego zamieszkania. Jak rozliczyć nocleg pracowników? Czy zwrot kosztów pracownikowi należy się za nocleg bez względu na standard obiektu?

Gdzie zamówić nocleg dla pracowników?

W podróży służbowych pracodawcy mogą zdecydować się na hotele i pensjonaty w różnym standardzie usług. Nierzadko firmy decydują się na wynajęcie hotelu pracowniczego, takiego jak . Pensjonat Na Poddaszu - Noclegi i kwatery prywatne w Sulejówku. Z jednej strony hotele pracownicze mają zapewniać możliwość wypoczęcia po pracy, a z drugiej strony gwarantować pewne minimum komfortu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami są to: łóżko materacem, pościel, złożona z kołdry lub 2 koców, poduszka. Każda z osób nocujących musi mieć krzesło oraz szafę na ubrania lub jej wydzieloną część, a także stół, lustro oraz zasłony na oknach, półki i regały. W dobrym tonie jest obecnie dostęp do internetu na terenie obiektu oraz łazienka z prysznicem i WC w pokoju.

Jak rozliczyć nocleg pracownika?

Zapewnienie noclegów pracownikowi jest świadczeniem poniesionym w interesie oddelegowanego pracownika. Dzięki wynajęciu kwater pracowniczych zatrudniający zapewniają właściwe warunki socjalne osobom w delegacji, które powinni oni sfinansować z uzyskiwanych przez siebie dochodów. Wydatki noclegi dla pracowników w miejscu wykonywania przez nich pracy na rzecz pracodawcy (bez podróży służbowych) są dla pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chyba, że koszty te są konieczne ze względu na charakter pracy. Dlatego fiskus każdorazowo bada tą kwestię osobno. Wydatki z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł są zwolnione od podatku (art. 21, ust.1, pkt 19 ).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz