Artykuł sponsorowany

Czy można rozwiązać spółkę bez likwidacji?

Czy można rozwiązać spółkę bez likwidacji?

Najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest działalność jednoosobowa. Gdy przedsiębiorca chce rozwinąć swój biznes, zazwyczaj dochodzi do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Bywa jednak, że wspólnicy chcą rozwiązać spółkę. Wówczas pojawia się pytanie – czy można rozwiązać spółkę bez przeprowadzania procedury likwidacyjnej? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Oczyszczanie KRS

Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym umożliwia sądom rejestrowym oczyszczanie KRS z „martwych podmiotów” i tzw. spółek śpiących. Co to znaczy?

Zapytaliśmy o to eksperta z firmy GKC Outsourcing, która oferuje przedsiębiorcom wsparcie i pomoc zakładaniu spółek: Tak nazywa się podmioty, które nie prowadzą żadnej działalności, nie mają żadnego majątku, a ich sytuacja nie rokuje na poprawę.


Osoba składająca wniosek o upadłość spółki powinna wiec przedstawić przed sądem dowody (np. sprawozdanie finansowe), które ułatwią mu ustalenie tych okoliczności. Taka spółka może być rozwiązana bez likwidacji nawet wtedy, gdy posiada nieuregulowane zobowiązania. Ustawa o KRS przewiduje rozwiązanie spółki bez postępowania likwidacyjnego w przypadku, gdy:

„1) oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe, sąd upadłościowy stwierdzi, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego;

2) oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;

3) wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu;

4) mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe;

5) mimo dwukrotnego wezwania sądu rejestrowego nie wykonano innych obowiązków, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o KRS (przykładowo nie zgłosi aktualnego składu zarządu bądź aktualnego adresu siedziby spółki)”.

Jak zamknąć spółkę bez postępowania likwidacyjnego?

Powyższe przepisy działają na korzyść wspólników, którym nie zależy na czasie zamknięcia spółki – mają oni możliwość uniknięcia postępowania likwidacyjnego. W przypadku rozwiązywania spółki bez likwidacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego w zakładaniu spółek podmiotu, który specjalizuje się również w ich wycenie oraz postępowaniach likwidacyjnych. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, a proces nie będzie się przedłużał. Procedura rozwiązania w tym wypadku następuje nie w ramach postępowania o ogłoszenie upadłości, lecz w odrębnym postępowaniu prowadzonym przez właściwy dla danej spółki sąd rejestrowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz