Artykuł sponsorowany

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?

Ciało kobiety w ciąży, wraz z upływem czasu, jest coraz bardziej napięte i obolałe. Musi ona dźwigać – dosłownie - ogromny ciężar, gdy równocześnie tkanki stają się coraz bardziej wiotkie, a w organizmie pojawiają się niedobory witamin-budulców kości. Sięgnięcie po środki przeciwbólowe nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dużo lepiej podziała spacer, pływanie, lekka aktywność fizyczna… albo masaż. Kiedy można go wykonać, aby był bezpieczny?

Obciążone ciało

Naukowcy zbadali, że ciąża – zwłaszcza w ostatniej fazie – to z biologicznego punktu widzenia stan na granicy wytrzymałości organizmu, jak po najtrudniejszych zawodach sportowych. W przeciwieństwie jednak do sportowców, wiele kobiet nie jest w stanie przygotować się kondycyjnie do tych obciążeń. Nie ma też możliwości na kilkudniowy odpoczynek z regeneracją.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na to, by móc ciało ciężarnej zrelaksować i pomóc jej wydajniej odpoczywać. Specjalnie stworzone do tego celu lekkie ćwiczenia fizyczne, także na basenie, spacery, a także… masaż ciężarnych – wszystko to pomoże zmniejszyć napięcie oraz bolesne opuchnięcia twarzy i kończyn, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży.

Niebezpieczny pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr ciąży to moment próby, w którym kobieta musi być ostrożna. W tym czasie zaleca się chwilową rezygnację z większej aktywności fizycznej oraz odradza się korzystania z masażu. Każda nietypowa aktywność może być dla ciąży zagrożeniem.

Rozmowa z lekarzem

W drugim i trzecim trymestrze ciąży można korzystać z masażu! Przed zakupem karnetu do miejsca takiego, jak Salon Verde Massage & Beauty z Krakowa, który oferuje wykonanie bezpiecznych, relaksujących zabiegów dla ciężarnych przez wykwalifikowanych specjalistów, trzeba jeszcze zapytać o zgodę lekarza.

Istnieje kilka sytuacji, w których masaż w ciąży nie jest wskazany. Są to wszelkie schorzenia, które same w sobie są zagrożeniem dla zdrowia dziecka i mamy, takie jak: krwawienia z dróg rodnych, nadciśnienie, anemia, gestoza, cukrzyca ciążowa, choroby przewlekłe organów wewnętrznych, problemy z łożyskiem oraz inne patologie ciąży. Ginekolog może wydać zaświadczenie, na którym wyrazi zgodę na korzystanie z masażu dla ciężarnych.

Masaż dla ciężarnych

Masaż w ciąży to przede wszystkim relaksujący zabieg, który ma na celu delikatne zmniejszenie napięcia mięśni pleców oraz pomoc w uśmierzeniu bólu kręgosłupa. Rozmasowanie nóg czy twarzy sprawia natomiast, że zmniejsza się opuchlizna, spowodowana zatrzymywaniem się wody w organizmie. Jeśli ciężarna nie ma mdłości, użyte mogą być też zapachowe, nawilżające olejki, które razem z odpowiednią muzyką i światłem świec pomogą wprowadzić ją w stan głębokiego relaksu.

Zadowolona mama

Efekty masażu, szczególnie powtarzanego regularnie, są niemal natychmiastowe. Ból zmniejsza się, a przyszłej mamie poprawia się samopoczucie. Jeśli mama jest zadowolona i szczęśliwa, dziecko w jej brzuchu również czuje się dobrze!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz