Materiał Partnera

Czy leczenie zębów może być bezbolesne?

Czy leczenie zębów może być bezbolesne?

Wielu pacjentów stroni od regularnych wizyt dentystycznych ze względu na strach przed bólem. Wizja zabiegu wstawiania plomby czy nawet samego przeglądu stomatologicznego, staje się dla takich osób nie do zniesienia. Tymczasem trzeba powiedzieć głośno i wyraźnie: dziś wizyty dentystyczne nie muszą wiązać się z bólem! Obecnie niemal każda czynność w gabinecie jest przeprowadzana z wykorzystaniem znieczulenia.

Leczenie stomatologiczne XXI wieku – bez bólu i strachu

Minęły już czasy, gdy dentyści wykonywali borowanie bez jakiegokolwiek wspomagania przeciwbólowego. Pacjenci, którzy mieli nieszczęście przeżyć tego typu zabieg, słusznie mają prawo obawiać się kolejnych wizyt. A przecież nie można zaniedbywać regularnych przeglądów stomatologicznych.

W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości trzeba natomiast wdrożyć odpowiednie leczenie dentystyczne. Nie da się tego zrobić bez zgody i współpracy po stronie pacjenta. Dla osób obawiających się bólu w gabinecie dentystycznym jest dobra wiadomość: obecnie standardem staje się znieczulenie miejscowe, a w niektórych placówkach – także znieczulenie ogólne.

Jak przekonuje ekspert z gabinetu stomatologicznego Wojciecha Klonowskiego w Krakowie: "Taka usługa jest stosunkowo niedroga, a potrafi znacząco podnieść komfort z przeprowadzanych zabiegów" .

Pacjenci szczególnie wrażliwi na bodźce mogą poprosić o znieczulenie każdorazowo przy okazji wizyty dentystycznej. Dawkę znieczulenia dozuje specjalista stomatolog w oparciu
o indywidualne uwarunkowania pacjenta (wiek, waga, choroby, samopoczucie itd.).

Na czym polega znieczulenie miejscowe?

Mówiąc fachowo, znieczulenie miejscowe to przerwanie dopływu bodźców bólowych do ośrodkowego układu nerwowego za pomocą miejscowo znieczulających środków. Jest on przerywany jest na drodze między docelowym fragmentem jamy ustnej a mózgiem. Najczęściej znieczulenie jest  wykonywane metodą iniekcji igłowej, przy czym nie należy się obawiać – igła jest dość cienka, a im bardziej doświadczony dentysta, tym mniej odczuwalne będzie ukłucie.

Zastrzyk daje natychmiastowe efekty. Zaledwie po kilku minutach pacjent traci czucie
w miejscu, w którym będzie wykonywany zabieg. Dotyczy to zarówno zęba, jak i dziąsła oraz kanałów zębowych.

Znieczulenie miejscowe zazwyczaj aplikuje się przed skomplikowanymi i potencjalnie bolesnymi zabiegami, takimi jak leczenie kanałowe lub ekstrakcja, natomiast coraz częściej pacjenci proszą o nie także przed wypełnianiem plombą nawet płytkich ubytków.

Znieczulenie powierzchniowe – dla odczuwających strach przed ukłuciem

Dla pacjentów, którzy odczuwają duży lęk nawet przed aplikacją samego znieczulenia, istnieje opcja zastosowania tzw. znieczulenia powierzchniowego. Polega to na pokryciu obszaru przeznaczonego do iniekcji specjalnym żelem ze środkiem znieczulającym. To jeszcze bardziej minimalizuje ryzyko wystąpienia przykrych odczuć podczas wizyty.

Na jak długo trwa znieczulenie?

Połączenie leku znieczulenia miejscowego z kanałem sodowym jest odwracalne. Co to znaczy? Funkcja włókna nerwowego stopniowo powraca. W praktyce czas trwania znieczulenia miejscowego trwa około 1-2 godzin, natomiast dużo zależy od rodzaju zastosowanego środka oraz od techniki jego podania.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz