Materiał Partnera

Czy istnieje sposób na uratowanie mebli zaatakowanych przez szkodniki drzewożerne?

Czy istnieje sposób na uratowanie mebli zaatakowanych przez szkodniki drzewożerne?
Szkodniki drewna są niebezpieczne dla naszych mebli. Pojawiają się nagle i często na środowisko bytowania wybierają nowe i drogie wyposażenie wnętrza, wykonane z litego drewna. W momencie, kiedy uświadamiany sobie, że jakieś żyjątka żerują w naszym ulubionym łóżku lub kredensie – widoczne są już pierwsze zniszczenia. Czy mimo wszystko istnieje sposób na pozbycie się niechcianych gości i uratowanie mebla? 

Nie tylko stare drewno jest narażone!

Wręcz przeciwnie, wiele szkodników, jak np. spuszczel pospolity uwielbia drewno młode i miękkie. Z tego powodu, nawet dopiero zakupiony mebel jest narażony na inwazję. Żeby jej uniknąć, warto stosować impregnaty oraz lakiery, które uniemożliwią insektom dostanie się do drewna. Niestety, żaden środek zabezpieczający, stosowany przez stolarzy nie daje stuprocentowej gwarancji.

Po tych objawach rozpoznasz, że Twoje meble zostały zaatakowane przez drewnojady:

  • Charakterystyczne odgłosy żerowania, które słuchać zwłaszcza w nocy, kiedy w domu panuje absolutna cisza.
  • Drobne dziurki, stanowiące otwory wylotowe tuneli, w których insekty nie tylko żerują, ale również składają każdego dnia setki jaj!
  • Miałki pył, przypominający żółtawą mąkę – zwykle gromadzi się pod meblami, dlatego trudno go zauważyć na pierwszy rzut oka.
  • Drewno wyjątkowo cienkie lub słabe może ulegać pękaniu. Powstają drobne szczelinki, a niewielkie listewki mogą całkowicie się rozłupać.  

Jak uratować meble zaatakowane przez szkodniki?

Przede wszystkim najpierw trzeba pozbyć się nielegalnych migrantów za pomocą środka chemicznego. W tym celu najlepiej wynająć profesjonalną firmę, gdyż pracownicy są wyposażeni w odpowiednią odzież ochronna i maski. Działając samodzielnie, możesz zatruć nie tylko insekty, ale także siebie. Firmą specjalizującą się w zwalczaniu insektów z drewna, w tym również mebli jest MR SERVECE, której główna siedziba znajduje się w Gdańsku. Do pozbywania się szkodników używa środka chemicznego Xilix Gel, który dociera nawet do głębokich warstw mebla. W przypadku elementów grubych i masywnych jest on wstrzykiwany do wnętrza poprzez wydrążone przez insekty kanaliki.

Pozbycie się szkodników to jednak dopiero połowa sukcesu. Kiedy już Twój mebel będzie od nich uwolniony, musisz zeszlifować wszystkie nierówności, które powstały wyniku żerowania insektów, a następnie użyć impregnatu oraz lakieru, który sprawi, że drewno znów będzie wyglądało jak nowe. Jedną z zalet żelu Xilix jest długotrwałe działanie. Nawet kilka lat po jego zastosowaniu szkodniki nie interesują się drewnem, które zostało nim potraktowane.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz