Artykuł sponsorowany

Czy freelancer musi mieć firmę?

Czy freelancer musi mieć firmę?

Praca jako freelancer staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób deklaruje, że jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż umowa o pracę. W końcu wykonując zlecenia dla firm jako wolny strzelec, można samemu wybierać miejsce i czas pracy. Czasami jednak problemem okazuje się sposób rozliczania. Niektórzy nie wiedzą, czy założenie firmy jest konieczne. Warto więc dowiedzieć się, z jakich rozwiązań można korzystać.

W jaki sposób można się rozliczać?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy freelancer działa na takiej samej zasadzie. Dla niektórych osób praca zdalna to sposób na życie i alternatywa dla zwykłej pracy w biurze. Do tej grupy należą przede wszystkim:

  • Graficy,
  • programiści,
  • copywriterzy,
  • dziennikarze,
  • tłumacze.

Niektórzy preferują natomiast wykonywanie sporadycznych zleceń, gdy po prostu trafią na korzystną ofertę. Jest to dla nich dodatkowe źródło dochodu.

Pracując z domu można rozliczać się na różne sposoby. Wiele osób wybiera umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Dobrym rozwiązaniem może być także alternatywa dla działalności gospodarczej, czyli inkubator przedsiębiorczości.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie

Większość początkujących freelancerów nie ma własnej firmy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wykonywać zleceń dla agencji i firm. Jako osoby fizyczne mogą pracować na podstawie umów cywilnoprawnych.

Umowa o dzieło jest wygodna dla każdej ze stron. Freelancer otrzymuje zapłatę od zleceniodawcy tylko i wyłącznie za wykonaną pracę. Bardzo dobrym przykładem może być copywriter, który otrzymuje wynagrodzenie za ilość napisanych tekstów. Oczywiście nie można zapominać o rozliczeniu z Urzędem Skarbowym. Jest to także ułatwione, gdyż w takim modelu pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy.

Umowa zlecenie działa już zdecydowanie na innej zasadzie. Osoba wynagradzana jest za swój poświęcony czas. W końcu nie każda praca online polega na przygotowaniu treści lub wytwarzaniu dzieła o pewnej wartości. Takie umowy zawierają, chociażby freelancerzy, którzy zajmują się umawianiem spotkań, moderowaniem kanałów społecznościowych lub obsługą klienta. Firma w momencie zawarcia umowy określa obowiązki, które należy spełnić i czas wykonywanej pracy np. w skali tygodnia. Jeden z minusów takiej umowy jest taki, że trzeba opłacić składki ZUS.

Czas na założenie firmy

Omówione wcześniej sposoby rozliczenia są dobrym rozwiązaniem dla osób, które przez dłuższy czas pracują dla jednej firmy. Jednak największy problem mają freelancerzy, którzy szukają jednorazowych zleceń. Większość klientów oczekuje od nich wystawienia faktury VAT, co jak wiadomo, nie jest możliwe bez własnej działalności gospodarczej. Jedną z alternatyw może być wykorzystanie serwisu, który to umożliwia, czyli np. useme. Jednak jest to tylko częściowe rozwiązanie problemu.

Oczywiście można powiedzieć, że założenie jednoosobowej firmy jest obecnie bardzo proste. Prawda jest jednak taka, że jest to rozwiązanie dla tych, którzy planują pracować ciągle i są nastawieni na zysk. Warto więc skorzystać z alternatywnej możliwości.

Osoby, które nie są zdecydowane, aby założyć firmę, mogą skorzystać z pomocy, która oferuje Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Fenix. Można nazwać to firmą bez żadnego ryzyka. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy biurokracją, podatkami i księgowością. Wszystkimi sprawami zajmują się specjaliści. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w pełni skupić się na wykonywaniu swojej pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz