Materiał Partnera

Częste oznaki awarii motocykli i prace serwisowe z nimi związane

Częste oznaki awarii motocykli i prace serwisowe z nimi związane

Podczas regularnej jazdy motocyklem narażony jest on na usterki, które wynikają z eksploatacji jego części lub mają poważniejsze przyczynowo podłoże. Łatwo jest zauważyć nieprawidłowości, trudniej znaleźć ich źródło. W tym celu warto odstawić motocykl do serwisu, by pod okiem specjalistów przeszedł profesjonalną kontrolę i naprawę awarii. Jakie mogą być sygnały sugerujące wizytę w serwisie motocyklowym?

Problemy z silnikiem

Problemy z silnikiem stanowią obszerną grupę możliwych usterek motocykli. Najczęściej dają one o sobie znać poprzez kłopoty z jego rozruchem lub uruchomieniem oraz poprzez szybkie gaśnięcie. W praktyce można zauważyć trzy sytuacje związane z pracą silnika podczas próby uruchamiania motocykla: silnik „nie kręci”, rozrusznik „kręci” a silnik stoi, silnik „kręci”, ale nie można uruchomić pojazdu. Przyczyn tego typu usterek może być naprawdę wiele. Począwszy od błahych niedopatrzeń jak rozładowany akumulator, przez spalony bezpiecznik, po poważniejsze awarie, jak na przykład zużyte czy spalone tarcze sprzęgła. Problemy z pracą silnika mogą być także spowodowane bardzo zanieczyszczonym filtrem powietrza. Najlepiej w celu znalezienia źródła usterki udać się do serwisu motocyklowego.

Problemy z pracą sprzęgła i skrzynią biegów

Poza problemami z pracą silnika, często pojawiają się także kłopoty ze sprzęgłem i skrzynią biegów. Znalezienie ich przyczyny może wymagać pomocy pracowników serwisu motocyklowego. Nieprawidłowa praca sprzęgła może objawiać się słabą iskrą oraz mieć swoje źródło w układzie zapalnym lub układzie smarowania. Takie problemy mogą być spowodowane usterkami różnych ich części, jak na przykład pompy wodnej, świecy zapłonowej lub mieć związek z niewłaściwym poziomem oleju w silniku. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić czego może dotyczyć dany sygnał awarii bez dokładnego sprawdzenia sprawności pojazdu w serwisie motocyklowym. Problemy związane z działalnością sprzęgła najczęściej wymagają wymiany jego części składowych.

Niezdiagnozowane odgłosy

Znalezienie przyczyny niepokojących odgłosów i hałasu podczas pracy motocykla wymaga posiadania dużej wiedzy z zakresu praktyki warsztatu motocyklowego. Odgłosy mogą dochodzić z różnych miejsc takich jak: komora sprężania, cylinder, dekiel zaworowy, zawieszenie, hamulce. Problemy te mogą być także związane z nieprawidłową pracą silnika. W układzie hamulcowym często konieczna jest wymiana klocków hamulcowych. W celu prawidłowego rozpoznania źródła hałasu konieczna jest wizyta w serwisie motocyklowym.

Trudno samodzielnie znaleźć przyczynę poważniejszych usterek motocyklu. Moto Serwis Mar-Kal oferuje profesjonalne usługi serwisowe motocykli zapewniając rozpoznanie usterki i jej skuteczną naprawę.
Opracowanie:
Golina, Kolejowa 5
tel. 791 717 714
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz