Materiał Partnera

Co wpływa na szczelność okien?

Co wpływa na szczelność okien?

Szczelność okien to jeden z najważniejszych parametrów, na jakie zwracamy uwagę przy ich wyborze. Wpływa na nią jednak nie tylko sama konstrukcja okna, ale także sposób jego zamontowania – zastosowane materiały budowlane oraz metody. Nie bez znaczenia jest także sama poprawność montażu. Zapewnienie odpowiedniej szczelności jest obecnie o niebo łatwiejsze, niż przed laty, w dobie jednoszybowych okien drewnianych. Mimo tego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Parametry związane ze szczelnością okien

Szczelność okien to poważna sprawa, także jeśli chodzi o oszczędności. Jeśli nie jest zachowana, może odpowiadać nawet za 25% strat energii cieplnej. To aż jedna czwarta naszego budżetu przeznaczonego na ogrzewanie! Jeśli szczelność okien nie zostanie zapewniona, pieniądze wyrzucamy niejako na wiatr.

Niegdyś osiągnięcie odpowiedniej szczelności okien było nie lada wyzwaniem – wiele okien miało tylko jedną szybę, a było przy tym wykonane z drewna. Okna tego typu uszczelniało się kitem oraz watą. Na szczęście te czasy minęły – osiągnięcie dobrego parametru szczelności w nowoczesnej stolarce okiennej jest na wyciągnięcie ręki, niezależnie od surowca. Nowoczesne okna możemy zakupić między innymi w Studiu Okien i Drzwi.

Wpływ na szczelność mają niemal wszystkie elementy okna – szyby, profile, uszczelki i okucia. Kupując okna pod kątem szczelności powinniśmy zwrócić uwagę na parametr przenikania ciepła, czyli Uw. Im niższy, tym lepiej dla nas – izolacja termiczna okna, a zatem jego szczelność, jest wyższa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik Uw nie może wynosić więcej niż 1,1W/m2K.

Szczelność wpływa nie tylko na izolację cieplną, lecz także izolację akustyczną, którą wyraża współczynnik Rw. Standardowo wynosi on około 30 dB. Jeśli chcemy zabezpieczających przed hałasem okien, powinniśmy zainteresować się tymi, których współczynnik Rw jest wyższy, a zatem przeciwnie do współczynnika Uw.

Montaż okna a jego szczelność

Musimy jednak wiedzieć, że nawet najlepiej dobrane okna wykonane w najnowszej technologii nie zapewnią odpowiedniego stopnia szczelności, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Wynika to między innymi z tego, że każdy profil okienny rozszerza się i kurczy, co zależne jest od temperatury. Pomiędzy oknem a ościeżnicą należy zatem zachować odpowiednią przestrzeń – jeden, dwa centymetry.

Błędy na tym polu można zniwelować pianą montażową, co zapewnia profilowi dobrą amortyzację. Najlepiej jednak, by montaż został wykonany zgodnie ze sztuką.

Do montażu nowoczesnej energooszczędnej i pasywnej stolarki okiennej i drzwiowej, stosuje się obecnie tak zwany ciepły montaż przy użyciu samoprzylepnych taśm paroprzepuszczalnych, paroszczelnych oraz rozprężnych. Stolarkę z taką właśnie usługą, wykonywaną precyzyjnie do wyboru w kilku technologiach zgodnie z normą RAL, można zamówić w Studiu Okien i Drzwi. Wówczas okno czy drzwi wraz z prawidłowo wypełnionymi i doszczelnionymi szczelinami technologicznym stanowi szczelną i trwałą przegrodę dla zimna i hałasu na wiele dzięsięcioleci. 

Szczególnie polecamy najwyższej jakości, elegancką i przepiękną stolarkę drewniano-aluminiową, pionową FAKRO Innoview.

Opracowanie:
Poznań, Świetlana 28 lok. 2
tel. 509 976 402
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz