Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o usługach geodezyjnych?

Co warto wiedzieć o usługach geodezyjnych?

Kiedy mamy zamiar wybudować coś zarówno do celów prywatnych, tak jak na przykład dom, czy też prowadzimy firmę budowlaną zajmującą się tego rodzaju inwestycjami na szeroką skalę, to warto pamiętać o tym, iż przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych należy zająć się sprawami związanymi z geodezją. Jako, że jest to niezwykle ważna sprawa, to warto dowiedzieć się czegoś więcej o usługach geodezyjnych.

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta odpowiedzialny jest za wszelkiego rodzaju prace związane z pomiarem działek i gruntów przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jest to o tyle istotne, iż dzięki tego rodzaju pracy możemy uzyskać informację na temat ukształtowania terenu bądź jego dokładnego rozmiaru. Poza pracą związaną z pomiarami działek geodeta również sporządza mapy oraz przenosi z niej różnego rodzaju obiekty, takie jak instalacja wodno-kanalizacyjna, wiadukty, drogi czy budynki mieszkalne na określony teren. Kolejnymi zadaniami związanymi z pracą geodety są między innymi wykonanie mapy inwentaryzacji, do której należą szkice inwentaryzacji, pomiar obiektu i naniesienie go na mapę zasadniczą oraz wykaz zmian gruntowych. Poza pracami stricte związanymi z badaniem terenu geodeta może również dokonać wyceny nieruchomości.

Narzędzia niezbędne dla geodety

Jak wiadomo, różnego rodzaju pomiary nie mogą zostać wykonane bez użycia różnorodnych narzędzi, dlatego też do niezbędnika każdego geodety powinny należeć między innymi:

  • Łata niwelacyjna - Jest to urządzenie stosowane podczas geodezyjnej niwelacji, które ze względu na dokładność pomiaru możemy podzielić na łaty do niwelacji precyzyjnej bądź technicznej.
  • Niwelator - Tego typu urządzenie możemy często zobaczyć, gdy poruszamy się po terenach zewnętrznych, na których akurat pracują geodeci. Urządzenie to mocowane jest na statywie i umożliwia ono pomiar niwelacji pomiędzy określonymi punktami.
  • Tachimetr - Jest to rodzaj optycznego urządzenia, którego celem jest pomiar odległości a także kątów pionowych i poziomych.

Cechy dobrego geodety

Do najważniejszych cech, jakie powinien posiadać geodeta, należą na pewno cierpliwość, ponieważ jest to praca wymagająca sporą ilość czasu, dokładność ze względu na to, iż wszelkie pomiary muszą zostać wykonane idealnie, a także dobra znajomość matematyki niezbędna do wykonywania różnego rodzaju obliczeń.

Komu zlecić prace związane z geodezją?

Ze względu na to, iż prace geodezyjne są niezwykle ważne podczas wszelkich budów, to należy wybrać doświadczoną w tego typu usługach firmę. Jedną z nich jest firma Geomark, której wykwalifikowani pracownicy wykonają dla nas z pełnym profesjonalizmem wszelkiego rodzaju zadania związane z geodezją.

Opracowanie:
Warszawa, Wilczycka 18 lok. 6
tel. 601 801 566
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz