Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o transporcie plandekowym

Co warto wiedzieć o transporcie plandekowym

Gospodarka żadnego kraju nie funkcjonowałaby bez transportu, ponieważ to właśnie tego rodzaju usługi mają za zadanie przewiezienie towarów z jednego punktu do drugiego. Najczęściej stosowaną na całym świecie metodą transportu jest transport drogowy, a należy do niego między innymi tak zwany transport plandekowy. Oto, co warto wiedzieć o transporcie plandekowym.

Czym jest transport plandekowy?

Transport plandekowy to jedna z metod należących do całej grupy transportu drogowego. Odbywa się on poprzez przewiezienie towaru za pomocą samochodów ciężarowych wyposażonych w specjalne przyczepy bądź naczepy wykonane z metalowego szkieletu i materiału zwanego plandeką.

Budowa plandeki

Plandeka, potocznie nazywana burtówką, to rodzaj pokrycia naczepy przypominający nieco inny rodzaj pokrycia nazywanego popularnie firanką. Plandeka wykonana jest z różnego rodzaju tkanin syntetycznych bądź naturalnych takich jak na przykład bawełna, które w dalszym etapie produkcji są gumowane lub nasączane różnego rodzaju substancjami zapobiegającymi przedostaniu się wody do wnętrza naczepy. Głównym zadaniem plandeki jest ochrona przewożonego pod nią towaru przed szkodliwym działaniem wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych takich jak deszcz lub śnieg, nadmiar promieni słonecznych bądź innych czynników zewnętrznych, takich jak pył lub kurz. Podczas rozładunku znajdujących się na tego typu naczepie towarów zabudowa plandekowa otwierana jest poprzez rozwiązanie sznurów mocujących i podniesienie jej. Warto również tutaj zaznaczyć, iż plandeki muszą przechodzić regularne kontrole, jeśli chodzi o ich stan techniczny (zwłaszcza w okresie zimowym).

Zalety transportu plandekowego

 Plandeki posiadają szereg różnego rodzaju zalet, a należą do nich między innymi:

  • Funkcjonalność - Jest to ogromna zaleta ze względu na fakt, iż plandeka może być otwierana z każdej strony naczepy, co umożliwia załadowanie i transport ładunków o sporych gabarytach z różnego rodzaju branż produkcyjnych.
  • Niskie koszty - Kolejną zaletą zastosowania transportu plandekowego jest to, że w porównaniu do innych możliwości transportowania towarów akurat ten rodzaj jest dużo tańszy w eksploatacji, co ma wpływ na niższe koszty ponoszone przez osobę bądź firmę zlecającą transport.
  • Wytrzymałość - Jak zostało to już wcześniej wspomniane, plandeki zbudowane są z materiałów, których zadaniem jest ochrona towarów przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, dlatego właśnie do zalet możemy zaliczyć ich niewątpliwą wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia i zmiany temperatur.

Zastosowanie transportu plandekowego

 Ze względu na swoją budowę plandeki znajdują zastosowanie w przewozie różnego rodzaju towarów, do których należą między innymi materiały budowlane, meble, sprzęt RTV i AGD, a także hermetycznie zapakowana żywność i napoje.

Komu zlecić transport plandekowy?

 Tego rodzaju usługi transportowe warto zlecić sprawdzonej firmie takiej jak Silver Cooper, którą cechuje spore doświadczenie i wysoka jakość wykonywanych usług.

Opracowanie:
Pajęczno, 1 Maja 41
tel. 62 763 70 55
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz