Co warto wiedzieć o starym silniku?

Co warto wiedzieć o starym silniku?

Bez względu na to, czy jeździmy tym samym samochodem od kilku lat, czy właśnie kupiliśmy auto używane, nasz pojazd może być narażony na różne uszkodzenia, również silnika. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i narzędzi, pozostaje wizyta u mechanika.

Zakup używanego silnika

Taka decyzja często przypomina grę na loterii. Można trafić na używany silnik w bardzo dobrym stanie, który posłuży jeszcze wiele lat, ale równie dobrze można wydać pieniądze na jednostkę napędową w gorszym stanie niż ta, która uległa awarii w naszym samochodzie.

Na używany silnik trzeba wydać od kilkuset do kilku tysięcy złotych (diesel to większy wydatek), w zależności od jego stanu, przebiegu, rocznika, pojemności. Jednak takiego zakupu należy dokonywać bardzo ostrożnie, sprawdzając np. czy silnik nie ma wycieków i czy ma kompresję.

Naprawa silnika

W przypadku, kiedy dotychczas eksploatowana jednostka napędowa nie wymaga kapitalnego remontu, warto pomyśleć o jej naprawie. Czas pobytu auta u mechanika będzie oczywiście zależał od rodzaju usterki. W przypadku pełnego remontu może to być tydzień, a nawet dłużej, ponieważ wtedy należy wykonać wiele czynności, jak szlifowanie wału korbowego i zaworów, wymiana tłoków, wygładzanie cylindrów itd. Koszt takiej naprawy może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Warto również pamiętać, że remont silnika oznacza konieczność wymiany pasków i rolek napędu rozrządu. W silnikach Diesla o dużym przebiegu może być też niezbędna wymiana pompy wtryskowej i wtryskiwaczy. Podstawą jest ponadto wymiana na nowe wszystkich uszczelek i uszczelniaczy.

Naprawa, a szczególnie generalny remont silnika, to poważne przedsięwzięcie, dlatego warto zgłosić się ze swoim samochodem do dobrego, sprawdzonego warsztatu. Jeśli wcześniej nie naprawialiśmy auta, dobrze jest popytać znajomych i rodzinę o zdolnego mechanika. Decyzja o tym, czy lepiej kupić silnik używany, czy reanimować dotychczas wykorzystywaną jednostkę napędową, musi być dokładnie przemyślana i skonsultowana z fachowcem. Każdy przypadek jest inny i zależy od usterki, która wystąpiła w silniku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz