Materiał Partnera

Co zrobić, gdy zepsuje się turbosprężarka w samochodzie?

Co zrobić, gdy zepsuje się turbosprężarka w samochodzie?

Jeśli masz auto z turbodoładowaniem, prawdopodobnie przynajmniej raz staniesz przed koniecznością naprawy turbosprężarki. Najczęściej usterki spowodowane są przez awarie innych części w silniku i sama wymiana części nie rozwiązuje problemu. Ważne zatem, by usunąć przyczynę problemu, a nie tylko efekt, jakim jest zepsuta turbosprężarka. Sprawdź, czym jest ta część, jak o nią dbać i co zrobić, gdy się popsuje.

Czym jest turbosprężarka i po co się ją stosuje?

Turbosprężarka obecna jest w wielu nowych autach. To połączenie turbiny, którą w ruch wprawiają spaliny, oraz wtłaczającej powietrze do silnika sprężarki, czyli dmuchawy. Dzięki temu, że do silnika może dostać się więcej powietrza, osiąga się efekt zwiększenia jego  pojemności. Tę dodatkową moc można wykorzystać wtedy, kiedy jest to potrzebne. Kiedyś turbosprężarki montowało się głównie po to, aby zwiększać osiągi auta, dziś często ma to związek z normami emisji spalin. Dzięki takiej budowie silnika możliwe jest zmniejszenie szkodliwego wpływu spalin na środowisko. 

Jak rozpoznać awarię turbosprężarki?

Jest kilka symptomów, których nie wolno lekceważyć, a które mogą świadczyć o złej kondycji turbosprężarki. Zazwyczaj pierwszym, co powinno zaniepokoić, jest coraz głośniejsza praca podzespołów, a także metaliczne dźwięki przy zmianie obrotów. Wzrost zużycia oleju oraz “kopcenie” z rury wydechowej to już typowe objawy usterki. Nie warto ich lekceważyć, bo w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnych awarii, skutkujących zniszczeniem auta. Najlepiej, gdy pojawią się niepokojące objawy, wybrać się do serwisu zajmującego się regeneracją turbosprężarek.

Jak skutecznie usunąć awarię turbosprężarki?

Kluczem do sukcesu jest oczywiście szybka reakcja. W momencie, kiedy dopiero zauważymy symptomy awarii, naprawa nie będzie aż tak droga i skomplikowana jak w przypadku, gdy pojawią się kolejne usterki. Kolejną sprawą jest, aby usunąć przyczynę awarii, a nie tylko jej skutek, czyli zepsutą turbosprężarkę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, te elementy rzadko psują się same z siebie i należy odkryć, dlaczego do awarii doszło. Gdy przyczyna nie zostanie usunięta, bardzo możliwe, że po wymianie turbo na nowe sytuacja szybko się powtórzy.Ważne jest, aby znaleźć dobrego i doświadczonego fachowca, który zajmie się serwisem. Profesjonaliści w tej dziedzinie pracują w firmie Turbo Special s.c. Specjalista po rozebraniu turbosprężarki będzie widział, co było przyczyną awarii. Kluczem jest tu oczywiście poprawna regeneracja turbosprężarki, ale również wyeliminowanie problemu, który ją spowodował, czym zajmie się serwis samochodowy.

Opracowanie:
Brzezia Łąka, Wrocławska 38
tel. 785 133 614
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz