Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o spawaniu?

Co warto wiedzieć o spawaniu?

Metalowe elementy związane są z wieloma branżami na całym świecie, a niektóre z nich wymagają połączenia poprzez zastosowanie procesu spawania. W branży spawalniczej wyróżnić możemy kilka różniących się od siebie metod i dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym opisujemy czym jest spawanie oraz jakie są jego metody.

Czym jest spawanie?

Spawanie jest to rodzaj pracy, dzięki której mamy możliwość połączenia ze sobą kilku różnych elementów metalowych i stworzenia z nich jednej większej konstrukcji, która znajdzie zastosowanie w wielu różnych branżach.

Rodzaje technik spawalniczych

Wśród technik spawania wyróżnić możemy ich kilka, a należą do nich między innymi:

  • Technika MMA (spawanie elektrodą otuloną) - Jest to najstarsza i zarazem najczęściej stosowana metoda, jeśli chodzi o spawanie polegająca na tym, że wymieniona nieco wcześniej elektroda otulona zgrzewana jest na stałe z materiałem spawalniczym, a dzieje się to dzięki działaniu łuku spawalniczego, którego działanie może być oparte zarówno na prądzie zmiennym jak i stałym. W skład zestawu spawalniczego w tej metodzie wchodzą prądnica spawalnicza, transformator, przetwornica oraz zasilacz, elektroda otulona z osłoną gazową (tlen lub dwutlenek węgla) a także oczywiście elektroda, która może być celulozowa, kwaśna, zasadowa lub utleniająca. Technikę spawania MMA stosuje się głównie do spawania elementów wykonanych ze stali, jednakże można ją także stosować do innych stopów metali.
  • Technika TIG - Jest to metoda w której do spawania używa się nietopliwą elektrodę wolframową, która wytwarza łuk elektryczny, a cała konstrukcja elektrody osłaniana jest przez gaz obojętny taki jak argon, hel bądź ich mieszanka. Dzięki zastosowaniu podczas spawania właśnie gazów obojętnych całość spoiny nie posiada żadnych zanieczyszczeń, a metodę tę stosuje się głównie do spawania cienkich blach ze stali nierdzewnej. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość zrobotyzowania całego procesu spawania.
  • Technika MIG/MAG - Tego rodzaju metoda podobnie jak w przypadku wyżej wymienionej techniki TIG korzysta z działania łuku elektrycznego, który jednak tutaj wytwarzany jest przez spawarkę pomiędzy topliwą elektrodą i spawanym materiałem, zaś jako osłonę stosuje się tutaj gazy obojętne (w przypadku metody MIG) oraz gazy aktywne (w przypadku metody MAG). Wśród zalet tej metody spawania możemy znaleźć to, że cały proces może zostać zrobotyzowany a także to, że spoiny są naprawdę dobrej jakości.

Gdzie znajdzie zastosowanie spawanie?

Jeśli chodzi o spawanie, to materiały wytwarzane właśnie poprzez proces spawania znajdują zastosowanie w wielu branżach, wśród których na pewno wyróżniamy branżę medyczną, spożywczą oraz, budowlą i związaną ze sprzętem agd.

Gdzie zespawać dany materiał?

Prowadząc firmę, w której praca opiera się w głównej mierze na stosowaniu metalowych podzespołów lub całych konstrukcji, to niezwykle ważne jest, aby prace związaną ze spawaniem ich zlecić profesjonalnej firmie takiej jak Gusma, która w swojej ofercie posiada zarówno usługę manualnego jak i zrobotyzowanego spawania metodami TIG oraz MIG/MAG, a dzięki jej doświadczonym pracownikom możemy mieć pewność, że wszystkie elementy zespawane zostaną z największą starannością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz