Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o jajkach?

Co warto wiedzieć o jajkach?

Jajko to jedno z podstawowych produktów, jeśli chodzi o jedzenie, a wiele osób wręcz nie wyobraża sobie codziennego śniadania bez jajecznicy. Jajka są również składnikiem wielu wyrobów cukierniczych, a także różnych dań i ich elementów takich jak choćby makaron, dlatego też warto poznać je dokładniej od każdej strony. Poniżej opisujemy, co warto wiedzieć o jajkach.

Z czego zbudowane jest jajko?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się generalnie prosta, ponieważ każdy wie, że jajko zbudowane jest z warstwy białka oraz znajdującego się w jego wnętrzu żółtka, jednak oba te elementy posiadają wiele różnych składników, o których warto wspomnieć. Tak oto białko posiada w sobie ogromną ilość wody, aminokwasy oraz węglowodany, zaś żółtko to głównie tłuszcze (zarówno nasycone jak i nienasycone) oraz również źródło białka, lecytyny i różnego rodzaju fosfolipidów. Poza tym oczywiście jajko posiada również skorupę, a pod jej warstwą także błonę skorupkową, komorę powietrzną oraz włókna białkowe, czyli tak zwane chalazy.

Rozmiar jaj kurzych

Kurze jajka dzielą się na cztery rozmiary, wśród których występują:

  • Rozmiar S - Są to małe jajka mające mniej więcej około 53g wagi.

  • Rozmiar M - Tego typu jajka klasyfikuje się jako średnie, a ich waga waha się pomiędzy 53g-63g.

  • Rozmiar L - Są to jajka duże, których przeciętna waga wynosi od 63g do 73g.

  • Rozmiar XL - Największe spośród jaj kurzych posiadają wagę od 73g wzwyż.

Jak powinno się obchodzić z jajkiem?

Istnieje wiele spraw, o których musimy bezwzględnie pamiętać, jeśli chodzi o jajka, dlatego też przybliżymy najważniejsze z nich:

  • Jajka należy przechowywać tylko i wyłącznie w lodówce, przy czym nie powinno to trwać dłużej niż 3 tygodnie. Warto również pamiętać o tym, aby przechowywane w lodówce jajka były oddzielone od innych produktów, ponieważ w prosty sposób mogą pochłonąć ich zapachy.

  • ·Zanim zdecydujemy się zjeść jajko należy je umyć w ciepłej wodzie lub sparzyć (w przypadku chęci spożycia jajka w postaci surowej) ze względu na możliwą obecność w nich szkodliwych dla nas bakterii

  • ·Nie powinno się podawać jajek dzieciom nie mającym jeszcze nawet roku ze względu na to, iż jest to produkt wywołujący silne stany alergiczne. Z tych samych względów oczywiście nie mogą ich jeść wszystkie osoby, które są na nie uczulone.

  • Świeże jajka posiadają gęste białko oraz okrągłe i nie rozrywające się żółtko. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w tej kwestii, to oznaczać będzie to, iż dane jajko jest po prostu nieświeże.

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka posiadają wiele składników mineralnych oraz witamin, które są przydatne dla naszego organizmu a wśród nich wyróżnić możemy na przykład luteinę, witaminy B2, A i D oraz magnez, żelazo i cynk.

Gdzie kupić dobre jajka?

Kiedy prowadzimy firmę związaną z branżą cukierniczą bądź gastronomiczną, to wysokiej jakości świeże jaja w ilościach hurtowych kupić możemy w firmie Demski Leszek PPHU, która poza jajkami ściółkowymi posiada w swojej ofercie również proszek jajeczny a także jaja w wersji płynnej.

Opracowanie:
Szczury 94
tel. 607 094 433
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz