Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o budowie i działaniu instalacji odgromowej?

Co warto wiedzieć o budowie i działaniu instalacji odgromowej?

Przygotowując się do budowy domu, warto w odpowiedni sposób rozplanować wszystkie instalacje, jakie powinny się w nim znaleźć. Mało kto pamięta jednak, że konieczne są nie tylko instalacje elektryczne czy instalacje sieciowe, ale należy zadbać także o to, by na powstającym budynku pojawiła się prawidłowo skonstruowana instalacja odgromowa. Przyjrzyjmy się zatem, z czego się ona składa i w jaki sposób działa.

Co to są instalacje odgromowe?

Instalacje odgromowe to nic innego, jak zabezpieczenie budynku przed wyładowaniami atmosferycznymi i wiążącymi się z nimi konsekwencjami. Poprzez zamontowanie na dachu budynku poszczególnych elementów instalacji odgromowej, energia elektryczna, która zostanie wyemitowana wraz z uderzeniem pioruna w instalację, może zostać bezpiecznie przetransportowana do ziemi. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek nie ulegnie uszkodzeniu, można też uniknąć ryzyka pożaru spowodowanego właśnie wyładowaniami atmosferycznymi. To właśnie te dwa argumenty sprawiają, że nad sensem instalacji odgromowej nie powinno się ani trochę zastanawiać.

Części składowe instalacji odgromowej

Choć instalację odgromową stanowią metalowe przewody, warto zauważyć, że jej budowa składa się z różniących się od siebie elementów. W pierwszej kolejności mamy zwody pionowe i poziome, zamontowane na dachu. Najczęściej wykonuje się je z drutu ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, stopu aluminium lub miedzi. Zwody poziome montowane są wzdłuż kalenicy oraz na krawędzi dachu, natomiast zwody pionowe wystają ponad powierzchnię dachu i przyjmują kształt iglic kominowych lub masztów odgromowych. Warto także pamiętać o tym, że metalowe rynny czy poręcze także mogą przejmować rolę zwodów i powinno się je połączyć z uziemieniem.

Kolejnym elementem instalacji odgromowej są uziomy - często przy ich tworzeniu wykorzystuje się zbrojenie budynku, połączone z wyprowadzeniem taśmy stalowej poza obrys fundamentu. Tak powstały uziom nosi nazwę naturalnego. Można także wykonać uziomy pionowe, wbijając w ziemię stalowe pręty, lub uziom otokowy, otaczając w odległości metra cały budynek ocynkowaną taśmą stalową, zakopaną w ziemi, na głębokości 80 centymetrów.

Wreszcie ostatnim elementem są przewody odprowadzające, wykonane z tego samego materiału, co zwody, lub z taśmy stalowej. Łączą one zwody z uziomami i pozwalają przetransportować energię elektryczną do uziemienia.

Kto wykonuje instalacje odgromowe?

Instalacje odgromowe są na tyle ważnym elementem zabezpieczenia budynku, że nie powinno się ich montować samodzielnie. O wiele bezpieczniej zlecić tę pracę specjalistom, takim jak przedsiębiorstwo Konel we Wrocławiu. Od ponad 20 lat wykonuje ono między innymi instalacje odgromowe, ale także instalacje teletechniczne, elektryczne czy sieciowe. W jego ofercie znajduje się także wykonawstwo robót elektroenergetycznych, czy też prefabrykacja złącz kablowych. Firma wykonuje ponadto sieci komputerowe, linie telefoniczne, systemy sygnalizacji włamania i systemy kontroli dostępu.

Pracujący w firmie Konel wykwalifikowani specjaliści, posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę, dzięki którym mogą świadczyć usługi na wysokim poziomie. Wybierając to przedsiębiorstwo do budowy instalacji odgromowej, możemy być pewni bezpieczeństwa nie tylko podczas prac - stosując się do obowiązujących przepisów BHP, ale i odpowiedniego zabezpieczenia domu przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz