Artykuł sponsorowany

Co trzeba wiedzieć w temacie prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Co trzeba wiedzieć w temacie prowadzenia ksiąg rachunkowych?

W temacie prowadzenia ksiąg rachunkowych trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że każdy podmiot gospodarczy musi dokładnie określić swój ustrój rachunkowy. W tej kwestii, do czynienia mamy w głównej mierze z księgowością uproszczoną oraz księgowością na zasadach ogólnych. To jednak nie wszystko, o czym warto wiedzieć w tym temacie, dlatego też więcej informacji zamieszczamy poniżej.

Podstawowe kwestie

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zdecydowanie nie należy do najprostszych czynności, z jakimi to przyjdzie nam się zmierzyć podczas prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Oczywiście, z im większą firmą mamy do czynienia, tym prawdopodobnie więcej działań będziemy musieli się podjąć ogólnie w związku z rachunkowością. Na początek jednak, lepiej będzie zająć się kilkoma najbardziej podstawowymi kwestiami, o których to warto wiedzieć w ramach tego tematu. Tutaj, trzeba zatem wspomnieć przede wszystkim o tym, że jako podmiot gospodarczy jesteśmy w stanie postawić na rozwiązanie w postaci księgi przychodów i rozchodów zamiast księgi rachunkowej. Przy tym musimy jednak pamiętać, że znajduje to zastosowanie jedynie do z góry określonego limitu.

W efekcie, mając do czynienia z tak zwanym przedsiębiorstwem obligatoryjnym będziemy już musieli podejmować się działań związanych z nieco bardziej złożonymi procedurami, jakie to są powiązane z ewidencjonowaniem podatków. Z innych informacji, w temacie prowadzenia ksiąg rachunkowych warto wiedzieć także to, że związany z tym obowiązek dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, a także spółek jawnych osób fizycznych. Nie jest to jednak wszystko, co trzeba w związku z tym wiedzieć, gdyż prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe również w przypadku, gdy mamy do czynienia ze spółkami partnerskimi. Dotyczy to przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy o wysokości co najmniej 2 mln euro.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Powyżej zamieszczone informacje to tak naprawdę tylko czubek góry lodowej, jaką jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Z tego względu, w związku z tym tematem warto będzie poruszyć jeszcze co najmniej kilka kwestii. Zanim jednak do tego przejdziemy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym informacje udało nam się uzyskać dzięki życzliwości specjalistów z firmy Małgorzaty Nowakowskiej zajmującej się świadczeniem usług związanych z rachunkowością. Tak więc, w temacie prowadzenia ksiąg rachunkowych zdecydowanie warto wspomnieć dodatkowo także o możliwości przeprowadzania związanych z tym czynności w sposób dobrowolny. W skrócie, oznacza to, że decydujemy się na prowadzenie ksiąg rachunkowych w momencie, gdy nie przekraczamy jeszcze wyznaczonego limitu.

Całość tej sytuacji jest bezpośrednio powiązana z faktem, że rachunkowość uproszczona w postaci KPiR, ryczałtu ewidencjonowanego czy też karty podatkowej pozwala w głównej mierze na wykonywanie operacji związanych z ewidencją podatkową. Przez to, księgi przychodów i rozchodów przykładowo nie sprawdzą się w roli narzędzi umożliwiających sporządzenie analiz ekonomicznych. Nieco inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku ksiąg rachunkowych, które to uwzględniają informacje stanowiące potencjalnie ważne elementy budowania strategii biznesowej lub nawet optymalizowania wysokości poszczególnych podatków.

To nie wszystko

Poruszając poszczególne kwestie związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto będzie na koniec wspomnieć jeszcze krótko o pewnych sprawach związanych z rachunkowością na zasadach ogólnych. W tym przypadku, dobrze przede wszystkim wiedzieć, że to właśnie oparcie o metodologię rachunkowości zarządczej pozwala na tworzenie między innymi analiz portfelowych produktów. Co więcej, umożliwia to także wdrażanie rozwiązania w postaci coraz bardziej popularnego controllingu finansowego. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że bardzo trudno w takich sytuacjach będzie obyć się bez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z renomowanego biura rachunkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz