Artykuł sponsorowany

Co to jest kolonoskopia?

Co to jest kolonoskopia?

Obecne realia nie zawsze pozwalają na zorganizowanie życia na tyle, aby zadbać o własne zdrowie. Narządy wewnętrzne po pewnym czasie oddziaływania niekorzystnych warunków buntują się, męczą i nie są w już w stanie poprawnie pracować. Wizyta u lekarza daje wielu pacjentom odpowiedź na to, dlaczego ich organy nie pracują poprawnie. Kolonoskopia to jedno z badań prowadzonych przez chirurga ogólnego. 

Kiedy wykonuje się kolonoskopię?

Przeprowadzenie badania kolonoskopii mieści się w zakresie obowiązków chirurga. Dokładnie jest to dział tzw. chirurgii miękkiej, zwanej też ogólną. Jej pierwsza nazwa odnosi się do pracy lekarskiej polegającej na przeprowadzeniu operacji tkanek miękkich. Zadaniem chirurga ogólnego jest prowadzenie badań oraz leczenie w sytuacjach niepokojących objawów związanych z funkcjonowaniem organów wewnętrznych. Przeprowadza on takie zabiegi jak: wycinanie wyrostka robaczkowego, usuwanie guzów nowotworowych, pęcherzyka żółciowego czy też znajdujących się na skórze ciemnych znamion mogących w przyszłości powodować problemy zdrowotne.

Poza tymi działaniami, które w niektórych sytuacjach mają ogromne znaczenie dla życia pacjentów, chirurg ogólny prowadzi badania, które umożliwiają wykrycie powodu dolegliwości, określenie przyczyny złego stanu zdrowia, lub zwykłej kontroli ogólnej kondycji narządów wewnętrznych. W tym celu lekarz, specjalizujący się w pracy nad przywróceniem do zdrowia narządów wewnętrznych, może przeprowadzić takie badania jak: endoskopia, kolonoskopia czy gastroskopia.

Kolonoskopia pozwala na zobaczenie stanu oraz sprawdzenie sposobu funkcjonowania dolnej części układu pokarmowego. Dla niektórych grup wiekowych wśród mężczyzn wręcz zaleca się regularne przeprowadzanie tego badania, jako profilaktyki zapobiegającej rakowi jelita grubego. Na konsultacje chirurgiczne w celu przebadania dolnej partii jelita zgłaszają się między innymi właśnie pacjenci z podejrzeniem tego rodzaju nowotworu. Poza tym powodami, które skłaniają do tej kontroli lekarskiej, są: podejrzenia zaburzeń w procesie wchłaniania trawionego pokarmu, objawami zapalenia jelit, biegunka o niejasnej etiologii i kilka innych.

Kiedy nasilają się niepokojące objawy i nie ma już czasu na czekanie w kolejce do publicznego chirurga. Chcąc po prostu zapewnić sobie większy komfort procesu leczenia, dobrym rozwiązaniem może być chirurg prywatny. Gabinet lekarski Marka Rzeszutka proponuje diagnostykę oraz zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej. Prowadzone tam badania to: diagnostyka ogólna, kolonoskopia, gastroskopia, endoskopia i proktologia. Oprócz rozpoznania chorobowego serwis tego gabinetu chirurgicznego oferuje także przeszczepy i inne działania, mieszczące się w zakresie chirurgii ogólnej.

Na czym polega badanie kolonoskopii?

Badanie kolonoskopii, jak wspomniano już wcześniej, wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i w celu wyłonienia przyczyn złego samopoczucia, przy podejrzeniu któregoś ze schorzeń jelit. Aby przeprowadzić tę analizę stanu dolnej części układu pokarmowego, lekarz musi posiadać odpowiednie narzędzia. Rezultatem tego badania jest otrzymanie obrazu jelita grubego.

W celu osiągnięcia wyniku lekarz, posługując się giętkim i wyposażonym w kamerę kolonoskopem, wprowadza go poprzez odbyt pacjenta. Wziernik ten umożliwia nie tylko zobaczenie obrazu, ale także pobranie wycinka błony śluzowej jelita, w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Dzięki kolonoskopowi specjalista może również podjąć niewielki i krótki zabieg wycięcia polipa.

Badanie przeprowadzone jedynie w celach diagnostycznych umożliwia dalszą kwalifikację do operacji chirurgicznej, jeśli zajdzie taka potrzeba. O wszelkich szczegółach oraz właściwym przygotowaniu do tego badania można dowiedzieć się w trakcie pierwszej konsultacji z lekarzem chirurgiem. Podstawowych informacji udziela pielęgniarka lub obsługa gabinetu chirurgicznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz