Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?

Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?

Każdy, kto ma małe dzieci wie, że niestety często chorują. Ich organizmy cały czas się rozwijają i przez to są podatne na działanie różnych niekorzystnych czynników. Każda dolegliwość lub schorzenie może utrudniać małemu dziecku życie oraz przeszkadzać w prawidłowym rozwoju. Czasami wizyta u pediatry może nie wystarczyć, dlatego niekiedy trzeba udać się do chirurga dziecięcego. Sprawdźmy, zatem czym zajmuje się chirurg dziecięcy.

Kim jest chirurg dziecięcy i co leczy?

Chirurg dziecięcy wykonuje zabiegi operacyjne w sytuacji, kiedy zachowawcze leczenie danego schorzenia jest niewystarczające lub niemożliwe. To lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób u najmłodszych dzieci (również tych przedwcześnie urodzonych), aż do osiągnięcia przez nie 18. roku życia. Analizuje wszystko, co dzieje się w małym organizmie oraz potrafi dojrzeć pierwsze objawy chorób. Posiada duże zdolności manualne oraz wiedzę z zakresu pediatrii, fizjologii i anatomii dziecka.

Chirurg dziecięcy wykonuje zabiegi chirurgiczne o różnym charakterze, diagnozuje u noworodków wady wrodzone, np. niedrożność przewodu pokarmowego (m.in. zarośnięcie przełyku, zwężenie odźwiernika), przepukliny, wnętrostwo, i wiele innych – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Centrum medyczne SuperMed z Wrocławia, które świadczy szeroki zakres usług diagnostycznych oraz leczniczych.

Chirurg dziecięcy zajmuje się leczeniem świeżych i przewlekłych ran po urazach i oparzeniach, diagnozuje bóle brzucha, usuwa znamiona i zmiany skórne, kwalifikuje dzieci do zabiegów chirurgicznych. Grupa schorzeń dotyczących wyłącznie chłopców, np. spodziectwo, stulejka czy wodniak jądra również wymagają pomocy chirurga dziecięcego.

Kiedy należy udać się do chirurga dziecięcego?

Do chirurga dziecięcego należy się udać w przypadku, gdy u naszego dziecka pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju, które trzeba leczyć operacyjne, ale także urazy, takie jak oparzenia i złamania kończyn - również, gdy konieczne jest zdjęcie szwów z rany lub zmiana opatrunku. Niezbędna jest konsultacja chirurga dziecięcego, gdy podczas USG ciążowego stwierdzono wady rozwojowe płodu, a także jeśli u noworodka doszło do uszkodzeń okołoporodowych. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości u naszego dziecka, wybierzmy się jak najszybciej do lekarza. W przypadku, gdy zdrowie dziecka będzie tego wymagało zostanie skierowane np. do chirurga dziecięcego we Wrocławiu. Istotne jest, że większość dzieci na szczęście rozwija się prawidłowo. Jednak, nie zapominajmy, aby troszczyć się o zdrowie naszych pociech i udać się do specjalisty, kiedy coś nas zaniepokoi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz